Část daní z loterií a kurzových sázek by mohla směřovat na podporu sportovních aktivit dětí a mládeže. Peníze by dostávaly sportovní organizace určené ministerstvem školství.

Tento návrh doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor, když projednával trojici nových zákonů, které mají od příštího roku regulovat hazard. Jde o pozměňovací návrh, který ve druhém čtení přednesl předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Sněmovna by novou úpravu hazardu mohla schvalovat příští týden.

Loterijní firmy by si takto mohly snížit daň až o jednu čtvrtinu. Sleva by se snižovala o hodnotu peněžitých darů poskytnutých sportovním organizacím, které by každoročně určovalo ministerstvo školství.

"Osoba určená ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy podle zákona o podpoře sportu je povinna použít peněžité dary výhradně na podporu sportovních aktivit dětí a mládeže," stojí v Hamáčkově návrhu. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová s tímto návrhem nesouhlasila.

Obdobných návrhů na podporu sportu ze zdanění hazardu se sešlo víc. Šlo o návrhy, aby část peněz směřovala Českému olympijskému výboru. Tyto návrhy ale výbor nepodpořil, stejně jako nedoporučil schválit návrh místopředsedy sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL), aby část výnosu směřovala závazně na protidrogovou politiku v oblasti hazardu.

Poslanci doporučili schválit návrh svých kolegů z výboru pro veřejnou správu, kteří chtějí zvýšit podíl obcí na příjmech ze zdanění hazardu na úkor státu.

Podíl obcí na výnosu z hazardních her s výjimkou herních automatů pro obce by se měl zvýšit z navrhovaných 30 na 40 procent, podíl státu by měl klesnout ze 70 na 60 procent.

V případě zdanění hazardu výbor setrval na svém dřívějším doporučení. Již dříve navrhl zavést jen dvě sazby, zatímco vláda navrhla tři. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, by se měla podle výboru vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu sazba 23 procent.

S podporou rozpočtového výboru se ve středu nesetkaly návrhy Jana Farského (TOP 09 a Starostové), který chtěl vypustit nebo modifikovat dva kritizované paragrafy. Týkají se blokování webových stránek s nepovoleným hazardem. Česká pirátská strana to již dříve označila za počátek cenzury.

"Jsme přesvědčeni, že ministerstvo financí poskytuje poslancům neúplné a zavádějící informace ohledně fungování blokace internetu v jiných zemích EU, proto nás překvapuje, že poslanci o těchto faktech nechtějí nic slyšet. Zejména u sociální demokracie je překvapivé, že stále podporuje záměr svěřit právě ministerstvu svého hlavního politického konkurenta takřka neomezenou pravomoc cenzurovat internet," uvedl předseda Sdružení pro internetový rozvoj Ján Simkanič.