Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se příští týden v Praze setká se svými protějšky ze Švédska a Itálie. Společnými tématy schůzek budou aktuální mezinárodní vývoj, migrační krize a agenda Evropské unie. Se Švédkou Margot Wallströmovou bude Zaorálek mluvit také o blížícím se summitu visegrádské skupiny s pobaltskými a severskými státy.

Návštěva švédské ministryně je v plánu 15. a 16. března. Ital Paolo Gentiloni přiletí 16. března a opustí Prahu o den později. Z evropských témat se budou šéfové diplomacií podle informací ministerstva zahraničí věnovat možnostem dalšího rozšíření EU, možnému odchodu Británie z EU, vztahům s Ruskem, Ukrajinou a se zeměmi Východního partnerství.

Vzhledem k tomu, že obě setkání se odehrají těsně před summitem EU, na němž mají premiéři a prezidenti členských států jednat o dohodě EU a Turecka o boji s nelegální migraci, debata ministrů se zaměří i na toto téma.

Na schůzce s Wallströmovou se bude mluvit také o regionální spolupráci v souvislosti s nadcházejícím setkáním ministrů zahraničí visegrádské skupiny a severských a baltských zemí, které se bude konat v dubnu v Lotyšsku.

Podobných setkání ve formátu visegrádské země plus partneři se za dobu českého předsednictví V4 konalo už několik, naposledy v rozšířeném složení jednali premiéři Česka, Slovenska, Maďarska a Polska se zástupci Makedonie a Bulharska.

S italským kolegou Gentilonim chce Zaorálek otevřít téma ekonomické spolupráce. Podle údajů ministerstva zahraničí se Itálie v žebříčku největších obchodních partnerů Česka loni umístila na 6. příčce. Obrat zahraničního obchodu dosáhl rekordní výše a poprvé v historii vzájemných obchodních vztahů přesáhl hranici deseti miliard eur.