Bývalý prezident Václav Klaus se rozhodl aktivně zapojit do kampaně před důležitými zemskými volbami v Německu. V pátek vystoupil po boku předsedkyně pravicové populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryové, která ostře vystupuje proti migraci či Evropské unii.

Klaus řečnil v západoněmeckém městě Neuwied spolu s předsedkyní AfD a lídrem kandidátky v Porýní-Falci Uwe Jungem.

"Evropa začíná být nebezpečným bojištěm," řekl Klaus a vyzval, aby se "evropský migrační problém" řešil především v Německu.

Stranu podpořil v samém závěru kampaně před důležitými volbami, které se konají v neděli ve třech spolkových zemích zároveň a budou důležité zejména pro pozici kancléřky Angely Merkelové.

Mluvčí exprezidenta Petr Macinka řekl, že Václav Klaus AfD podporuje dlouhodobě. "Prezident Klaus do Německa jezdí na pozvání, jeho názory tam jsou vnímány," vysvětlil Macinka s tím, že na AfD je v Německu údajně vyvíjený obrovský nátlak a členové strany čelí výhrůžkám. "V Německu panuje cenzura," dodal.

Macinka na dotaz, zda exprezident sdílí také názor předsedkyně AfD Frauke Petryové, že běžencům se musí zabránit ve vstupu do země i za použití střelných zbraní, odpověděl, že média výrok překroutila.

"Vy říkáte 'střílet do lidí'. Posouváte to úplně někam jinam, než to je. Média se v Německu z AfD snaží udělat partu, která střílí malé děti," zdůraznil Macinka. "Ale ptáte-li se na to, zda by Václav Klaus souhlasil s tím, že se bude na hranicích střílet do malých dětí, tak nesouhlasil."

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek o Klausově podpoře AfD přímo v Německu ví. Na dotaz, zda vystoupení exprezidenta nemůže poškodit Českou republiku v očích kancléřky, reagoval stručně: "Nepoškodí nás to."

Podobný názor má i Hrad. "Je plným právem pana exprezidenta Václava Klause podpořit kohokoliv. Žijeme ve svobodné společnosti," sdělil Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

Střelba do migrantů i oplocení hranic

AfD je v Německu známá zejména radikálním postojem vůči migrantům. Její předsedkyně Frauke Petryová vyvolala vlnu kritiky, když v únoru prohlásila, že policisté musí běžencům zabránit ve vstupu do Německa a "v případě nutnosti použít i střelnou zbraň". Uvedla také, že by – pokud bude třeba – měla být oplocena německá státní hranice.

Místopředsedkyně strany Beatrix von Storchová později slova Petryové potvrdila. Na otázku, zda chce AfD zbraněmi zabránit ve vstupu do země i ženám a dětem, odpověděla, že ano.

Víkendové zemské volby se v Německu konají v Sasku-Anhaltsku, Bádensku-Württembersku a v Porýní-Falci. Celkem třináct milionů Němců bude mít příležitost vyjádřit se, zda souhlasí s migrační politikou kancléřky Angely Merkelové.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist