Kdy jste byl naposledy v Tunisku?
Naposledy v listopadu.
Jak to tam na vás působilo, jel byste tam s dětmi na dovolenou?
Ano, jel, jezdím tam i pracovně. Ale jaký je můj pocit? To je těžké... V Tunisku byla dřív bezpečnost automatická, byla samozřejmostí. Porovnal bych to s tím, jako když se v České republice začaly v 90. letech stavět ve velkém rodinné domy - zpočátku nikdo nedával alarm. Pak ho ale najednou postupně začali dávat všichni.
To je podobné jako v Tunisku. Předtím nikdo nepočítal s tím, že by mohlo k něčemu dojít. Dnes je v celém Tunisku bezpečnost na prvním místě. Opatření byla udělaná celá řada: v hotelech jsou kamery, přítomna je policie i vojáci.
- Tržby v Česku byly v roce 2014 rekordních 4,3 miliardy korun.
- Zisk před zdaněním byl v roce 2014 více než 221,6 milionu korun.
- Do zahraničí v roce 2014 vyslala firma 276 tisíc klientů.
Vláda se snaží nic nepodcenit. Je a bude to spojeno s určitými omezeními, ale musíme se s tím bohužel naučit všichni žít.
To znamená, že letos i do budoucna to může vypadat tak, že resorty budou pevně uzavřené, na plážích budou hlídat vojáci a bez prohlídek nikdo nikam neprojde?
Bezpečnostní opatření jsou všude viditelná. Lidé by to měli vnímat tak, jako už dlouho vnímají opatření na letištích. Je to jediná cesta v současné situaci ve světě.
Druhá věc, která nyní ovlivňuje cestovní ruch, jsou uprchlíci. Jsou i pro Tunisko problémem?
Ono se o tom moc nepsalo, ale do Tuniska utíkali a utíkají Libyjci už řadu let. To, co Evropa prožívá nyní, tím si Tunisko prochází léta. Rozdíl je v tom, že jsou to většinou ti, kteří mají peníze. Oni se vlastně stěhují do nějakého dočasného domova.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.