Na ministerstvu zdravotnictví během několika dnů skončí náměstek Josef Vymazal, kterého nominovalo hnutí ANO. V posledních dnech byl pod kritikou zejména kvůli novému tendru na leteckou záchrannou službu.

Vláda nyní řeší miliardovou smlouvu na dalších osm let a právě Vymazal je za tuto zakázku zodpovědný. Ministři opakovaně vypsání tendru odložili.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš průběh soutěže často kritizoval a v jednom z dopisů ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi napsal, že bude velký problém, aby se zakázka stihla dokončit do konce letošního roku, kdy současná smlouva skončí.

To, že Vymazal jako náměstek pro zdravotní péči v této funkci skončí, potvrdili Aktuálně.cz a HN lidé z ministerstva i Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vymazal sedí ve správní radě pojišťovny a její členové byli o jeho odchodu tento týden informováni.

Vymazal rezignaci zatím nepotvrdil. "Obraťte se na tiskový odbor," řekl Aktuálně.cz a HN. Ministr Němeček před několika dny uvedl, že je Vymazal nyní na nemocenské. "Chci nechat pana náměstka v klidu se léčit," podotkl Němeček.

Nový náměstek bude vybrán v soutěži

Již v pondělí se bude chtít Vymazal ke svému odchodu vyjádřit. Informoval o tom i hnutí ANO. "Blíže by se rád vyjádřil v pondělí, až se vrátí do úřadu ministr Němeček," citoval mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský SMS zprávu, kterou mu Vymazal napsal. Ministr financí a předseda hnutí Andrej Babiš ani šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek na otázky neodpověděli.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V případě, že Vymazal rezignuje, nemohlo by hnutí ANO již nominovat do funkce kohokoliv.

Nový náměstek by kvůli služebnímu zákonu musel projít výběrovým řízením a musel by splňovat přesná kritéria - několikaletou praxi a také postavení ve státní správě.

Josef Vymazal na ministerstvo zdravotnictví přišel z Nemocnice Na Homolce, kde je primářem radiodiagnostického oddělení. Náměstkem se stal poté, co byl Svatopluk Němeček jmenován ministrem.

Související