Státní pozemkový úřad (SPÚ) v Ostravě v loňském roce oproti roku 2014 ušetřil na nájmu 2,4 milionu korun. Podařilo se mu to díky předloňskému přestěhování z Nádražní ulice, kde platil zhruba tři miliony korun ročně, do menších prostor ve dvou budovách v nedaleké Libušině ulici. Dům v Nádražní ulici patří hokejovému trenérovi Aloisi Hadamczikovi. Napsal to ve středu server Aktuálně.cz.

Hadamczik je podle serveru kamarádem bývalého ředitele Pozemkového fondu, jenž byl předchůdcem SPÚ, Radima Ziky. Zika rezignoval na funkci v červnu 2012 údajně z osobních důvodů krátce poté, co média zveřejnila několik afér týkajících se podezřelých směn lukrativních pozemků.

Zika už dříve uvedl, že podepisovat nevýhodnou smlouvu neměl zapotřebí a že před podpisem si udělal srovnání nájmů v okolních lokalitách. Také podle Hadamczika byla cena nájmu v místě obvyklá, předchozí nájemník platil ještě více než pozemkový úřad. Hadamczik také uvedl, že úřad měl k dispozici i 30 parkovacích míst a součástí budovy byla klimatizace a nové počítačové sítě.

Nová ředitelka SPÚ Svatava Maradová uvedla, že se jasně ukázalo, že úřad platil zbytečně moc. Menší prostory podle ní úředníkům vyhovují. "Navíc máme perspektivu, že se letos nebo příští rok přestěhujeme prakticky přes ulici do budovy ministerstva zemědělství, kde žádný nájem platit nebudeme," řekla Maradová serveru Aktuálně.cz.