Lidovečtí poslanci podpoří opoziční návrhy, které mají omezit střet zájmů u politiků. Obě opatření dopadnou především na ministra financí a majitele koncernu Agrofert Andreje Babiše.

"Klub podpoří oba návrhy. Pokud to půjde, budeme hlasovat pro variantu, aby opatření platila už v tomto volebním období," potvrdil šéf poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola.

Podle prvního návrhu poslance z TOP 09 Martina Plíška by ministři nemohli většinově vlastnit firmy, druhý zase zapovídá účast jejich firem na veřejných zakázkách. O druhém návrhu se bude hlasovat už v pátek.

Klíčový bude postoj sociálních demokratů, kteří se ale rozhodnou až těsně před jednáním. "Věcně to podporujeme, ale sdílíme obavy, že by se to mohlo dostat do rozporu s Evropskou komisí. Ta otázka zatím není uzavřena," uvedl šéf klubu ČSSD Roman Sklenák.

Větší šanci na podporu sociálních demokratů má tak zřejmě návrh, který by ministrům zakázal většinově vlastnit firmy. "Tam se přikláním pro," dodal Sklenák.

Andreje Babiše postoj koaličních partnerů rozčílil. "Jestli hlasy koalice projde návrh, který má omezit účast velkých podnikatelů ve vládě, je otázka, jestli má koalice smysl," reagoval Babiš. Návrh podle něj nic neřeší a stávající stav je nejtransparentnější, protože prý není ani minuty, kdy by ho někdo nekontroloval.

Lidovci ale odmítají, že by zákony mířily pouze na ministra financí. "Těch lidí, kteří podnikají, je tu více. Není to namířeno na konkrétní osobu, není to "lex Babiš"," uvedl šéf strany Pavel Bělobrádek.

Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka hrozí u obou Plíškových návrhů rozpor se stávajícími zákony - ať už jsou to předpisy Evropské unie nebo česká ústava. Poslanci za ANO podle něj zvažují vlastní návrh, který by podnikání zakázal všem politikům - i na úrovni krajů, měst a obcí.

Návrhy podpoří i ODS

Podporu návrhům zvažují i sociální demokraté, ti by ale raději účinnost odložili až po příštích poslaneckých volbách. "Jsme ochotni o tom diskutovat. Budeme hlasovat pro takovou variantu, která bude mít ve sněmovně podporu," dodal Bělobrádek.

Plíškovy návrhy podpoří i ODS. "Já jsem obecně proti zákonům, které se šijí na míru jedné osobě. Ale jsme v mimořádné situaci, ve které je ohrožována politická kultura v této zemi. Je nutné hledat i nestandardní řešení," uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.