Sociální demokracie dá za kampaň před senátními a krajskými volbami řádově 100 milionů korun. V úterý to řekl místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec. Strana v úterý zahájila jarní část kampaně, když v některých novinách zveřejnila inzeráty, kterými se vymezuje vůči ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

Právě ANO by přitom mělo být v podzimních volbách největším soupeřem ČSSD.

"My jsme si vyčlenili v rozpočtu částku řádově 100 milionů korun," řekl Starec, podle něhož zatím sociální demokracie nepočítá s tím, že by si na volby musela půjčovat. Asi dvě třetiny z této částky mají jít na krajské volby, třetina na ty senátní.

Částka, o níž v úterý ČSSD informovala, je výrazně vyšší než rozpočty ostatních stran do podzimních klání. Opoziční TOP 09 zatím hovořila o desítkách milionů na kampaň, lidovci a hnutí Starostové a nezávislí o 15 milionech. Komunisté se chtějí vejít do 20 a Úsvit s Blokem proti islámu do 10 milionů. Hnutí ANO ještě částku nezveřejnilo.

Právě vůči tomuto koaličnímu partnerovi se sociální demokracie začala svou kampaní už nyní vymezovat. Například v inzerátu zveřejněném na titulní straně Práva píše: "Stát není firma. Je to společenství lidí." Naráží tak na časté tvrzení Babiše, který je zároveň majitelem koncernu Agrofert, že chce stát řídit jako firmu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterním rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že doufá, že se vládní strany dokážou přenést přes soupeření, které je ve volbách logicky čeká.

Koaliční partneři podle něj musí přistupovat odpovědně k tomu, že je před nimi ještě hodně práce a spojuje je odpovědnost dotáhnout do konce sliby z doby vytvoření kabinetu.

Jestli se ale stranám podaří vést kampaň pozitivně, není vůbec jasné. Do protiútoku v úterý přešel první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. "Je to škoda, že stát není řízen jako firma, protože pokud by byl stát řízen jako firma, tak by určitě nevěnoval panu Bakalovi 40 000 bytů zadarmo. To by určitě soukromá firma neudělala," uvedl v narážce na privatizaci OKD za koaliční vlády, v níž byl Sobotka ministrem financí.

Sociální demokraté v inzerátu také zveřejnili odkaz na stránky kampaně, na nichž mimo jiné vypichují některé výsledky dvou let ČSSD v koaličním kabinetu. Podle některých koaličních poslanců se tím ale strana chlubí zákony, které podpořila celá koalice. "Volební marketing je volební marketing a to k tomu patří," řekl v úterý novinářům vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.