Muž, který se minulý týden pokusil pronést na setkání občanů s prezidentem Milošem Zemanem v Tanvaldu pistoli, se podle policie dopustil přestupku. Zbraň držel legálně. Novinářům to v pondělí řekl krajský ředitel policie Vladislav Husák.

"Nevyjadřoval se k tomu. Jen řekl, že ji má u sebe," uvedl Husák. Podle něj zřejmě žádné nebezpečí nehrozilo. "Ten člověk byl prověřený, díky tomu, že měl zbrojní průkaz i průkaz zbraně. Spíš asi nedocenil, že se na takové akce se zbraní nechodí," dodal krajský ředitel. Při kontrolách před besedami na různých místech kraje objevili policisté u dalších lidí nože, žádný incident ale řešit nemuseli.

Před setkáním v Lomnici nad Popelkou policie musela navíc řešit jedno anonymní oznámení. Dostala ho ve čtvrtek a prezident měl do města v Českém ráji přijet o den později. "Zpočátku to vypadalo nebezpečně," řekl Husák. Pisatel v e-mailu upozorňoval, že se může stát něco prezidentovi. Policie ho vypátrala ještě týž den, z ničeho jej nakonec neobvinila. Muž podle Husáka jednal pod dojmem zpráv z médií a pod vlivem alkoholu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pojal nápad, že by měl pana prezidenta upozornit, že by se mu mohlo něco stát v Lomnici," uvedl Husák. Muž žádné konkrétní poznatky o nějaké hrozbě neměl. Zřejmé není ani to, proč si vybral právě Lomnici. "Nebyl v ní přes deset let," řekl krajský ředitel. Muž z Liberce anonym poslal z firemní e-mailové adresy.

Na opatřeních souvisejících s návštěvou hlavy státu se denně v Libereckém kraji podílelo asi 100 policistů. Opatření stála policii asi 150 tisíc korun, to je asi jako čtyři rizikové zápasy fotbalistů Liberce při evropských pohárech.