Český svaz bojovníků za svobodu v Lidicích se rozrostl o další známou osobnost. Organizaci vedenou někdejší neúspěšnou kandidátkou na prezidenta Janou Bobošíkovou před několika dny posílil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Jeho přihlášku schválil výbor jednomyslně. Podle dopisu, který organizace zveřejnila na svém webu, organizace ocenila Ovčáčkovu snahu pomoci udržet odkaz boje za svobodu, za kterou je podle něj třeba bojovat stále.

Ovčáček do lidické organizace vstoupil zhruba dva měsíce poté, co stejný krok učinil kardinál Dominik Duka. Arcibiskupství tehdy označilo Dukovo členství za symbolické.

"S panem Ovčáčkem se známe osobně z dob novinářské praxe," uvedla šéfka lidické organizace a bývalá novinářka a politička Jana Bobošíková. "Na důvody, proč k nám vstoupil, se zeptejte jeho," řekla HN a Aktuálně.cz.

"Inspirací mi bylo rozhodnutí pana kardinála. Motivem pak vyjádření úcty k československému odboji a situace, kdy existují snahy přepisovat naši historii. Těm je nutno se osobně postavit a bojovat s nimi," napsal Ovčáček v SMS.

Podle svých slov chce "podpořit udržení odkazu ve veřejnosti, především mezi mladými lidmi". Pomáhat hodlá i "osobním a finančním vkladem".

Poté co se Bobošíková loni v létě dostala do vedení lidické organizace, začaly z ní odcházet lidické ženy – tři poslední žijící dospělé svědkyně lidické tragédie. Obávaly se toho, že by tuto funkci mohla využít ke svému zviditelnění.

Kriticky se tehdy vyjadřovala i kladenská okresní organizace svazu. Vstup mluvčího prezidenta ovšem její představitelé komentovat nechtějí.

"Výbor ČSBS Lidice považuje vstup pana Ovčáčka za významné posílení. Naproti tomu považuji za významné posílení ČSBS vstup lidické ženy paní Miloslavy Kalibové do kladenské organizace. To je vše, co k tomu mohu dodat. Ať si každý udělá vlastní názor," řekl předseda kladenské organizace Petr Hroník. Kalibová byla právě jednou ze tří žen, které lidickou organizaci opustily po tom, co vedení převzala Bobošíková.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podobně mluví i vnučka Kalibové. "Vyjadřovat se k tomu nechci. Nemám proč. Vše k vývoji v ČSBS Lidice již bylo řečeno v minulých týdnech. Autentické svědkyně lidického masakru v organizaci nejsou. Na těch a na nás ostatních v zásadě nezáleží," dodala Klára Kalibová.

Ani ústředí Českého svazu bojovníků za svobodu se k Ovčáčkovu vstupu vyjadřovat nechce. "To nebudu komentovat. Nebudu dělat šaška novinářům," odmítl cokoli říct předseda Jaroslav Vodička.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist