Zastupitelstvo hlavního města přijalo návrh na sesterskou spolupráci Prahy s Pekingem. Před hlasováním ale probíhala na magistrátu vášnivá debata. Usnesení neprošlo v pondělí radou města a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tak návrh zařadila na zastupitelstvo sama.

"Svět se změnil. Svět se mění pořád a od roku 1989 se změnil hodně," zdůvodnila Krnáčová. "Je to jeden z dalších kroků, abychom pro Prahu získali pandu," dodala primátorka po schválení svého návrhu.

Primátorka byla značně kritizovaná hlavně kvůli jednomu z bodů, v němž stojí, že Praha bude nadále uznávat jednotnou politiku Číny. "Hlavní město Praha v souladu s vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území," píše se v dokumentu. Tento bod chtělo mnoho zastupitelů z usnesení vyřadit.

"Vzájemná spolupráce se jeví do budoucna jako značně perspektivní v mnoha oblastech," řekla primátorka. V dokumentu se také píše, že "partnerství obou měst bude přínosem zejména v oblasti obchodu, cestovního ruchu, kultury, vzdělání, zdravotnictví či dopravy“. Součástí dohody jsou i pravidelná setkávání zástupců obou měst.

Hudeček: Od Pekingu se není co učit

Návrh byl nakonec velmi těsně přijat 35 hlasy zastupitelů. Schválení vyvolalo vlnu kritiky.

Tomáš Hudeček za nezávislé prohlásil, že návrh vůbec nechápe, protože od Pekingu se podle něj není čemu učit. "Na úrovni měst Praha s Pekingem nikdy nespolupracovala, a partnerství je tedy jen přáním některých pohlavárů, kteří se chtějí klanět čínskému prezidentovi, až sem přijede. Rozumím tomu, proč se ke schválení připojily strany KSČM, ANO a ČSSD. Navíc to, že byla pro i většina ODS včetně místopředsedkyně strany Udženije, mi nadzdvihává obočí," řekl HN a Aktuálně.cz Hudeček.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Materiál kritizovali i bývalí koaliční partneři za Trojkoalici jako Petr Štěpánek nebo Matěj Stropnický. Těm vadí zejména to, že Čína potlačuje lidská práva.

"Partnerství, které začíná tím, že si jedna ze stran klade ultimátní podmínky, není žádným partnerstvím," řekl předseda Strany zelených.

Sbližování s Čínou

Před samotným hlasováním si vzal ještě slovo zastupitel za Piráty Mikuláš Ferjenčík, který předběžně shrnul, jak bude hlasování probíhat.

"ODS odsoudí komunistický režim, TOP 09 zmíní odkaz Václava Havla, Trojkoalice bude mluvit o Tibetu, KSČM o zločinech kapitalismu, ANO zmíní ekonomický přínos, ČSSD podporu zahraniční politiky vlády, Tomáš Hudeček řekne, že je proti, a proto bude hlasovat pro, a Piráti řeknou, že tu nechtějí čínský internet," řekl.

Podpis smlouvy chce Praha naplánovat na vhodnou příležitost, kterou pravděpodobně bude návštěva prezidenta Čínské lidové republiky na konci března – součástí delegace mát být také právě starosta Pekingu Wang Anshun.

Česká republika se Číně začala na diplomatické úrovni přibližovat před několika lety. Velký přínos na sbližování s komunistickým režimem má také prezident Miloš Zeman, který už byl v Číně na dvou oficiálních návštěvách. Do Česka navíc poslední dobou začaly mířit obří čínské investice. Mezi Prahou a Pekingem také začala v loňském roce létat přímá letecká linka.