Soud uznal předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou vinnou v kauze udělení licencí solárním elektrárnám. Zatím nepravomocně byla odsouzena k 8,5 roku vězení.

Vinných je i dalších devět lidí, kteří jsou obžalovaní z toho, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Elektrárny patří dvěma synům miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka st.

Oba bratry Zemkovy soud poslal na 7,5 roku do vězení, navíc musí zaplatit pokutu 7,7 milionu korun. Pokud ji včas neuhradí, trest se jim zvýší o další dva roky.

ALENA VITÁSKOVÁ
  • Od roku 1974 pracovala v Severomoravské plynárenské jako dokumentátorka. Při práci vystudovala obor ekonomika a řízení staveb na stavební fakultě v Brně. V Severomoravské plynárenské se pak vypracovala na pozici generální ředitelky.
  • V roce 2001 nastoupila na post generální ředitelky tehdy ještě státní společnosti Transgas těsně před její privatizací koncernem RWE. O dva roky později Vitásková RWE Transgas opustila a nastoupila jako předsedkyně představenstva Pražské teplárenské, kterou vedla do roku 2006.
  • Od srpna 2011 je v čele Energetického regulačního úřadu.

Další obžalovaní dostali tresty v rozmezí 5,5 až deset let vězení a také milionové pokuty. Taktéž 8,5 roku - stejně jako Vitásková - dostala i pracovnice ERÚ Schneiderová, k tomu má na 10 let zakázanou činnost. Revizní technik Čimpera, který obě solární elektrárny označil za bezpečné ještě před jejich dokončením, dostal přes pět let a byla mu zakázaná činnost na 8 let. 

Soud odmítl jako nepravdivé všechny námitky pracovníků bratrů Zemkových a ERÚ, že o ničem nevěděli. Podle soudce vše nasvědčuje tomu, ze obžalovaní věděli, co se děje, jaká škoda tím vznikne a co pro to dělají.

Rozsudek je nepravomocný, všichni odsouzení se odvolali. Situaci odmítl komentovat jak ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), tak i prezident Miloš Zeman. "Pan prezident vyčká pravomocného rozhodnutí soudu," uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zemkové od soudu odešli bez komentáře, obhájce Vitáskové Josef Lžičař rozsudek označil za nespravedlivý. Podle něj je celý proces od začátku divný a ukazuje, že se "někdo" snaží dostat Vitáskovou z čela úřadu.

Sama Vitásková k soudu osobně nedorazila. "Proti dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně podám odvolání, cítím se naprosto nevinna," vzkázala přes tiskovou zprávu.

"Celý případ se stal osm měsíců předtím, než jsem na Energetický regulační úřad nastoupila. Jak jsem již mnohokrát sdělila, využiji všechny prostředky, abych se očistila. V žádném případě nehodlám rezignovat, budu dál bojovat," dodala Vitásková.

Státní zástupce navrhl Vitáskové loni v prosinci devítiletý trest ve vězení s ostrahou. Žalobce Radek Mezlík řekl, že kvůli ní mohly vzniknout škody za miliardy.

V případu jde o elektrárny Saša Sun a Zdeněk Sun, které patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, jenž ovládá firmu Z-Group Steel Holding. Licence dostaly 31. prosince 2010, tedy jen pár hodin před tím, než se zásadně snížily výkupní ceny energie ze solárních elektráren. Bratrům Zemkovým navrhuje Mezlík 7,5 roku vězení.

Kauza elektráren

31. prosince 2010

Dvě fotovoltaické elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun synů miliardáře Zdeňka Zemka získaly ve 21:45 licenci od ERÚ. Díky tomu ještě dosáhly na vyšší výkupní ceny – od 1. ledna měly být poloviční. V té době stojí v čele regulátora ještě Josef Fiřt.

Březen 2011

ERÚ zjistil, že jedna ze tří revizních zpráv elektráren byla padělaná a regulátor podává trestní oznámení. Po kontrole na místě stavby bylo ale podle Vitáskové u elektráren vše v pořádku. I přesto úřad na popud policie v červenci 2011 zahájil obnovu řízení na odebrání licence.

Začátek roku 2012

Podřízená Vitáskové - Michaela Schneiderová - řízení o odejmutí licence zastavila. Údajně (svědčit o tom má e-mail v soukromé poště) na pokyn právě šéfky ERÚ. Ta to ale popírá.

Říjen 2012

Policie podala první žaloby na skupinu osob za podvod za téměř dvě miliardy korun. V březnu obvinil i Vitáskovou.

Únor 2016

Alena Vitásková je odsouzená k 8,5 roku s ostrahou. Oba Zemkové si odnášejí po 7,5 roku, navíc musí zaplatit pokutu 7,7 milionu korun.

Vitásková nastoupila do úřadu až v létě 2011, tedy více než sedm měsíců po udělení licence. Není proto obviněna z jejího udělení, ale z údajného zásahu do jejího prověřování.

Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu dodanou do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily − za megawatthodinu je držitelům licence, kteří ji dostali až po roce 2010, vypláceno jen 5500 korun. Obě částky jsou garantované na dobu 20 let.

Všichni podnikatelé, kteří se v roce 2010 pustili do stavby solárních elektráren v Česku, proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz těchto zařízení ještě do konce roku 2010.

Za energii, kterou chomutovské elektrárny dodaly do veřejné sítě, vznikla již podle žalobce škoda 300 milionů korun. Licenci získaly na 20 let. Celková škoda za toto období by mohla činit podle spisu až dvě miliardy korun.

Krátce před Vánocemi 2010 se konala první kontrola obou elektráren pracovníky ERÚ. Kvůli nedostatkům licence nedostaly. Zemek starší si ale pak vymohl, aby se konala ještě jedna kontrola úředníků, a to v poslední den roku 2010. Zemek starší se dnes účastní soudního jednání; sedí v prostoru pro veřejnost.

Ještě v roce 2008 bylo v Česku pouze 249 solárních elektráren. Jejich počet vzrostl počátkem roku 2010 na 6032 a k 1. lednu 2011, do kdy platily ještě velmi výhodné ceny za dodanou energii do sítě, jich bylo licencováno již 12 861. Změna ve výkupních cenách nastala rozhodnutím zákonodárců. Snížili ji, protože tak chtěli omezit nákladnou podporu fotovoltaiky v zemi.

Zleva obžalovaní Jan Hudeček z Železáren Veselí, majitelé solárních elektráren v Chomutově Zdeněk Zemek a Alexandr Zemek a Karel Šupina čekali 22. února u brněnského krajského soudu na rozsudek v příp

Zleva obžalovaní Jan Hudeček z Železáren Veselí, majitelé solárních elektráren v Chomutově Zdeněk Zemek a Alexandr Zemek a Karel Šupina.
Foto: ČTK