Poslanci si budou muset začít brzy zvykat na to, že nebudou moci stejně jako dosud využívat parkoviště na Malostranském náměstí, díky kterému mohli parkovat pár kroků od svých kanceláří.

Radní pražského magistrátu Jana Plamínková HN sdělila, že k letošnímu 1. červenci bude vypovězena smlouva firmě, která parkoviště provozuje. "Jsem opravdu moc ráda, že kolega náměstek Dolínek přistoupil na můj návrh, aby náměstí přestalo být parkovištěm," uvedla Plamínková.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) potvrdil, že Technická správa komunikací (TSK) v následujících týdnech vypoví smlouvu nájemci parkoviště s tím, že Praha připravuje kompletní rekonstrukci náměstí.

"TSK jsem zadal úkol, aby smlouvu vypověděla. V nájemní smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta, takže do července se to stihne. Malostranské náměstí je historický skvost, ne parkoviště," řekl Dolínek.

Autem jsem tam nejezdila

Důležitou roli ovšem v celé věci nadále hrají poslanci, Plamínková upozornila, že magistrát zvolil 1. červenec právě s ohledem na to, že poslancům začínají prázdniny, a tak parkoviště nebudou potřebovat. Otázkou je, co bude, až jim prázdniny skončí, radní totiž mluví o tom, že změna není trvalá, ale na "nějakou dobu", aby zjistili, jak bude náměstí vypadat bez aut.

Malostranské náměstí je plné aut, přestože už dlouho existuje architektonický ideový návrh na zklidnění tohoto prostoru a omezení aut. Návrh vybrala porota z velké mezinárodní soutěže a místní lidé vítězný návrh velmi vítali. Poslanci ale k němu měli výhrady, protože jsou už léta zvyklí využívat parkoviště na tomto náměstí. 

Radní Jana Plamínková připustila, že se setkává s názory poslanců i dalších lidí, kterým se rušení parkoviště nelíbí. "Ještě předtím, než jsem se stala radní, jsem na Malostranské náměstí docela často jezdila, a nikdy by mě ani nenapadlo tam jet autem, využívala jsem městskou hromadnou dopravu," řekla.