I když ministr zahraničí Lubomír Zaorálek minulý týden několikrát odmítl, že by vláda vyměnila pětici zmizelých Čechů v Libanonu za dva v tuzemsku vězněné teroristy, faktem je, že kabinet dělá s únosci obchody. Jak nyní zjistil Respekt, svědčí o tom i další ostře sledovaný případ dvojice žen, které se loni v březnu šťastně vrátily po dvouletém únosu v Pákistánu domů.

Podle informací Respektu vláda za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou zaplatila šest milionů dolarů, což je výrazně více, než se dosud spekulovalo. Že se bude platit, rozhodla již předchozí vláda Jiřího Rusnoka. Právě ta se začala v případu Humpálové a Chrástecké zabývat otázkou, co dělat, pokud únosci časem požádají o výkupné. Česko do té doby nikdy podobnou věc neřešilo, a novinka to tak byla i pro politickou reprezentaci.

Citlivou věc od začátku probíral vždy jen užší okruh ministrů, předsednictvo tzv. Bezpečnostní rady státu, kde se projednávají ty nejcitlivější otázky národní bezpečnosti. Jak popisují tehdejší členové, vedla se mezi nimi diskuse, zda zaplacení výkupného nepovede k nebezpečnému precedentu: teroristé pod vidinou složených peněz začnou unášet více Čechů a požadované částky budou šponovat výš.

"Ta diskuse nebyla jednoduchá. Převážilo ale to, že nikdo z nás si nechtěl vzít na zodpovědnost, že bychom mohli způsobit těm dívkám smrt," popisuje jeden z účastníků debat. "Shoda na placení tak byla nakonec jednomyslná." Kabinet si nechal udělat analýzu, jak který stát teroristům za své unesené občany platí a kolik. Z ní vyplynulo, že platí v podstatě všechny.

Ministři se nějakou dobu přeli s tajnými službami, kolik peněz na případné výkupné uvolní. Služby požadovaly vyšší částku – zprvu osm milionů dolarů za každou ženu, v přepočtu dohromady čtyři sta milionů korun. Část peněz měla jít na pokrytí operací špionů přímo v terénu. Jak k sumě vedení služeb došlo, není zřejmé. Předsednictvo Bezpečnostní rady státu určilo každopádně konečný vyjednávací strop na deset milionů dolarů za obě.

Rozhodnutí, že platit se bude, převzala po odchodu Rusnokova kabinetu i nastupující vláda Bohuslava Sobotky. Právě za ní začali únosci vyjednávat o ceně. Několik týdnů měnili podmínky. Složitou konverzaci měli na starosti zástupci bezpečnostních složek, únosci žádali nejprve dvacet milionů dolarů, částku pak snižovali. Ve finále přijalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu rozhodnutí, že konečná suma bude šest miliónů dolarů za obě ženy. Převedení této částky nakonec vedlo k jejich propuštění.

Návrat do svobodné reality byl pro obě ženy těžký, lépe se s ním nakonec vyrovnala Antonie Chrástecká, která dnes pracuje v jedné z kladenských neziskovek. Hana Humpálova naopak převzala vírů svých věznitelů, islám, chodí zahalená v šátku a podle tajných služeb se loni na podzim pokusila ke svým únoscům vrátit. Byla však zastavena na turecké hranici a poslána zpět do Česka.

Respekt se pokoušel přes prostředníky Humpálovou zkontaktovat, vždy ale neúspěšně. Zakladatel facebookové stránky, jež vznikla na podporu obou dívek, říká, že s ní již není v kontaktu. Další známí, kteří s rodinami mluví, tvrdí, že Humpálová zpátky do Pákistánu nesměřovala. Turci jí jen z nějakého neznámého důvodu odmítli vstup do země, z čehož vzniklo, že chtěla utéct.

Proč by to turecké úřady dělaly a kam měla namířeno, ale už sdělit nechtějí. Služby a vládní úředníci přitom trvají na svém: tvrdí, že žena cítila "stesk" po únoscích, k nimž si mohla vypěstovat pouto, a proto se vydala na cestu. To zároveň v jejich očích představovalo nebezpečí, že by se v regionu mohla radikalizovat, a představovat tak bezpečnostní riziko.

I obalka R06

V novém Respektu, který vychází v pondělí, dále najdete:

* Jak utěsnit Evropu

* ČEZ podceňuje bezpečnost svých jaderných elektráren

* Valtičtí studenti nechápou, na co se Zemana vlastně ptali

* Libye – příležitost pro Islámský stát

* Speciál: vzdělávání

* Pět let pro Marka Dalíka