Pětice Čechů unesených v Libanonu už je zpět doma, ve čtvrtek přistál vládní speciál s nimi na kbelském letišti. Zároveň byl z vazby propuštěn Libanonec Alí Fajád, o něhož měly zájem Spojené státy kvůli podezření z terorismu a obchodu se zbraněmi.

Ministra obrany Martina Stropnického, který jako první z vrcholových politiků připustil, že propuštění unesených Čechů a osvobození Fajáda spolu souvisí, se v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz zastal bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.

"Myslím, že v dané situaci se naopak ministr Stropnický jako jediný z politiků vyjádřil správně," uvedl Randák. Nekomentovat, co je dávno zřejmé, je podle Randáka politická chyba.

"Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané," řekl Stropnický ve čtvrtek v rozhovoru pro HN.

Bývalý ředitel rozvědky se rovněž domnívá, že mohla existovat dohoda mezi Spojenými státy a Českou republikou ohledně vydání Fajáda.

"Obtížně si představuji situaci, že česká strana tu americkou úplně vynechala. Možné je ale vše, alespoň u nás," napsal Randák.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle něj tato situace nebude z dlouhodobého hlediska znamenat žádné zhoršení vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy. "Jiná otázka jsou vztahy mezi bezpečnostními složkami," dodal Randák.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist