Kauza údajně zmanipulovaného losování veřejných zakázek, které měl vybírat "kouzelný notebook", má mnohem větší rozsah, než se dosud předpokládalo. Skupina podle podezření vyšetřovatelů chtěla nechat vyhrát předem domluvenou stavební firmu až ve více než čtyřiceti soutěžích, informuje Aktuálně.cz.

Vyšetřovatelé zatím získali důkazy k jedenácti zmanipulovaným tendrům. Kauzou se nyní zabývá Městský soud v Praze, obžalováno bylo 15 lidí.

Obžalovaní měli manipulovat losování pomocí upraveného počítačového programu, který vybíral předem určené zájemce. Detektivové podle Aktuálně.cz zabavili notebooků s losovacím programem celkem pět, o jeden více, než se píše v žalobě.

Administrátoři údajně ovlivněných zakázek obvinění popírají. První z podezřelých soutěží byl tendr na rekonstrukci silnic Jihočeského kraje, o zakázku mělo zájem celkem 16 firem. Když si pro notebook s upraveným programem přišla policie, byl Tomáš Kraus, majitel firmy Tercier, která zakázky organizovala, překvapený a tvrdil, že o žádných upravených programech v noteboocích nic nevěděl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle odposlechů, které citovala státní zástupkyně, měl ale Kraus žádat o kontakt na autora programu a v den, kdy policie zabavila první losovací zařízení, psal večer SMS dalšímu obviněnému a ptal se ho, jestli stihne zajistit další notebook.

Poté co skupina zjistila, že se o ni policie zajímá, začali být její členové opatrnější. Tomáš Kraus se s dalšími obžalovanými Jaroslavem Švecem a Ivanou Salačovou měli setkávat třeba v garáži, na benzinových stanicích nebo parkovištích. Schůzky ale monitorovala policie.

Obžalovaní údajně ovlivňovali zakázky od ledna do října 2011 a mezi ty nejvýznamnější patřila více než půlmiliardová zakázka na modernizaci silnic v Jihočeském kraji nebo rekonstrukce budovy v Kladně za 135 milionů korun.