Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu zamítl žalobu, kterou se bývalý generální ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta starší bránil proti výpovědi ze své někdejší firmy. Okamžitou výpověď dostal mimo jiné kvůli mediálnímu vyjádření v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, označil ji za mstu. Podle soudu byla Sittova pracovní smlouva neplatná, protože se překrývala jeho činnost generálního ředitele a statutárního orgánu firmy. Sitta, který v kauze jízdenek svědčí proti lobbistovi Ivu Rittigovi, to odmítá a obratem se odvolal.
Obvodní soud dal přitom v minulosti Sittovi za pravdu a rozhodl, že výpověď je neplatná. Tehdy uvedl, že ze strany Neographu (dnes Security Paper Mill) zřejmě jde o pokračující boj o kontrolu nad firmou a že podmínky pro okamžitý vyhazov nebyly naplněny. Odvolací senát mu však poté pracovněprávní spor vrátil k dalšímu dokazování. "Soud vycházel ze závěrů pražského městského soudu a z konstantní judikatury," zdůvodnila ve středu stručně změnu názoru předsedkyně senátu Jaroslava Novotná.
Papírnu Neograph Sitta založil a ve funkci jejího generálního ředitele působil od roku 1997. Okamžitou výpověď dostal počátkem roku 2012. Firma v ní uvedla, že zvlášť hrubým způsobem porušil své povinnosti, a to jednak svým prohlášením do médií, jednak svou činností v údajně konkurenční společnosti Nanograph.
V médiích Sitta upozornil na smlouvu mezi Neographem a pražským dopravním podnikem a především na související poradenskou smlouvu Neographu se společností Cokeville Assets, která sídlí na Panenských ostrovech. Přes ní podle policie putovaly provize z výroby jízdenek k Rittigovi. Za důvod svého prohlášení označil to, že si nepřál, aby byla firma Neograph zatahována do něčeho, s čím nesouhlasil. Jízdenky podle něj byly nesmyslně předražené téměř o 50 procent.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Kvůli svému působení v Neographu čelí Sitta obžalobě ze zneužití postavení v obchodním styku. Pražský městský soud ho v tomto ohledu zatím nepravomocně uznal vinným, upustil však od potrestání. Sittovi prý šlo o dobrou věc, avšak bojoval za ni nesprávnými prostředky. Soudce připustil, že za trestním stíháním mohla stát pomsta Rittigových lidí právě kvůli zveřejnění informací o vyvádění peněz z dopravního podniku.
V Sittův prospěch neúspěšně podala stížnost pro porušení zákona exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Stížnost se týkala toho, že státní zástupkyně obviněnému Sittovi zakázala hlasovat na valné hromadě Neographu, a muž tak ve firmě přišel o 43 procent akcií. Sitta chce kvůli tomu žalovat stát o 200 milionů korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist