Pětice Čechů propuštěná po půlročním pohřešování v pondělí v Libanonu nebyla unesena. Podle libanonského deníku An-Nahár Češi pobývali v Libanonu jako hosté na utajovaném místě a libanonské bezpečnostní zdroje o nich věděly.

Cílem teatrálního spiknutí bylo vytvořit tlak na české úřady a přinutit je tím k propuštění agenta Hizballáhu Alího Fajáda zadrženého v ČR v rámci zatýkání, jehož cílem byli členové Hizballáhu působící v Evropě, píše list.

Podle médií pětice Čechů prý padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla dostat z Česka Fajáda. Prostředník údajně nabízel informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka údajně nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do Libanonu důstojníka Martina Psíka.

Civilní rozvědka prý věděla díky zprávě z ministerstva zahraničí o tom, že Libanonci českým diplomatům v Bejrútu vyhrožovali odvetou za Fajádovo zatčení. O tomtéž varování neměla tušení armádní tajná služba, ta civilní jí informaci nepředala, napsala Mladá fronta Dnes (MfD).

Šéf civilní rozvědky Jiří Šašek se ve středu od informací médií týkajících se role českých tajných služeb v Libanonu distancoval, označil je za lživé.

Český ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek po propuštění pětice uvedl, že Češi jsou podle dostupných informací v uspokojivém zdravotním stavu.

Vládní airbus, který má pětici dopravit zpět do Česka, odletěl podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové z letiště v pražských Kbelích ve středu před 14 hodinou.

Libanonské orgány propustí Čechy asi ve čtvrtek dopoledne. Uvedl to ministr Zaorálek ve středu v České televizi. Ráno totiž chtějí Libanonci ještě pokračovat ve vyšetřování. Čeho se vyšetřování týká, ministr neuvedl.

Server Ya Libnan napsal, že letadlo, které přiletí do Bejrútu vyzvednout propuštěné Čechy, bude mít na palubě Fajáda. Jeho advokát ale ve středu uvedl, že Fajád byl ještě kolem 17. hodiny stále ve vazební věznici na Pankráci a nemá informace, že by měl zařízení opustit. V letadle Fajád není, zdůraznil advokát.

Objevily se spekulace, že výměna Fajáda se měla provést podobně jako v případě dvou tureckých pilotů unesených v Libanonu v roce 2013. Libanon je vyměnil za šíitské poutníky unesené v Sýrii a vrácené do Libanonu přes Turecko. Fajád by prý vystoupil z letadla a Češi pak poletěli do Česka.

"Česko s teroristy neobchoduje," reagoval na spekulace ministr Zaorálek. Uvedl také, že není pravda, že by libanonská strana po zadržení Fajáda vyvíjela nátlak na českého velvyslance a říkala mu, co dělat.

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl kauzu s odvoláním na policejní vyšetřování komentovat. "Jsem především rád, že jsou naživu, pevně věřím, že se co nejdříve vrátí do České republiky, ale musím říci, že policejní vyšetřování mi neumožňuje, abych celou otázku podrobněji komentoval," uvedl.

List Ya Libnan také připomíná, že velitel libanonské tajné služby Abbás Ibráhím je velmi blízce svázán s Hizballáhem. Tato šíitská organizace má v Libanonu své zástupce v parlamentu a je také ve vládě. Má však ozbrojené křídlo, které bojuje proti Izraeli a je zapojeno na straně syrské armády také do současného konfliktu v Sýrii.

Fajád je v Česku od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Spojené státy. V polovině loňského prosince Vrchní soud v Praze potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým v USA hrozí až doživotí, musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Jeho úřad současný vývoj kolem kauzy nekomentoval.

Případem se ve středu zabývá také libanonský list The Daily Star. Podle něj Fajádova rodina tvrdí, že Fajád je stále v ČR ve vězení a nebyl propuštěn. "Potvrzujeme, že Alí ještě nebyl propuštěn," řekl listu právník rodiny Kamál Laháf.

Podle libanonské bezpečnosti byl spolu s pěti Čechy propuštěn také Fajádův bratr Saíb, který byl řidičem skupiny, a všech šest mužů je teď v rukou libanonského rozvědky.

"Všechno, co víme, je, že všichni jsou v rukou tajné služby a jsou vyslýcháni v souvislosti s únosem. Další informace nemáme. Řekli nám, že výslech je prováděn tajně. Byli prý nalezeni v pondělí v sedm hodin večer ve vesnici Majdún v údolí Bikáa," řekl Laháf. O tom, v jakém jsou muži zdravotním stavu, prý nemá informaci.

Rodina tvrdí, že zatčení jejich příbuzného nemá nic společného se zbraněmi nebo drogami. "Byl zadržen svévolně, český ministr spravedlnosti potvrdil, že Alího zadržení je politické a že proti němu nemají žádné důkazy," řekl Laháf deníku.

Související