Prezident Miloš Zeman zaslal ministru zahraničních věcí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) návrh smlouvy s Norskem o vydávání dětí. O tématu bude chtít mluvit i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Schůzka by se mohla uskutečnit ještě v únoru. Zeman už v minulých dnech řekl, že podle návrhu smlouvy by děti s českým občanství byly v Norsku vydávány svým rodičům. Chce tak řešit případy dětí odebíraných rodičům norskou sociální službou Barnevernet.
Ovčáček poznamenal, že se Zeman rozhodl celou záležitost konzultovat s vládou, a proto s návrhem smlouvy oslovil ministra zahraničních věcí. Jak by smlouva měla vypadat, mluvčí komentovat nechtěl. "V tuto chvíli nebudu hovořit o samotném obsahu návrhu. Ale je to první konkrétní krok k postupné realizaci tohoto návrhu," řekl.
Mluvčí už dříve uvedl, že inspirací k návrhu smlouvy se stal dopis od europoslance Petra Macha (Strana svobodných občanů), který poslal Zemanovi v lednu. Podle Machova návrhu smlouvy by stát musel odebrané děti do vlasti vydat do 90 dnů od doručení písemné žádosti se souhlasem aspoň jednoho z rodičů, sourozence či prarodiče.
Žádost by podávala země, jejíž občanství děti mají. Podání by ale záviselo na zvážení příslušných úřadů. Náklady na vydání by hradila vlast dětí. Mezistátní dohoda by platila i zpětně. Vydávání by se netýkalo případů, u nichž by jeden z rodičů neměl občanství žádající země nebo nezletilý byl stíhán či trestán kvůli trestnému činu.
Dalším krokem by mohlo být jednání se Sobotkou. "Určitě bude mít pan prezident příležitost hovořit s panem premiérem o této záležitosti, to znamená, nebude to pouze o tom, že pan prezident zaslal panu ministrovi návrh dohody, ale bude velmi aktivně vyvíjet činnost, tak aby došlo k jednání o dohodnutí této smlouvy," uvedl Ovčáček. Dodal, že nemůže vyloučit to, že se setkání s premiérem uskuteční během února.
Sobotka se už v lednu k Zemanovu návrhu na smlouvu s Norskem vyjádřil skepticky. Nedokáže si prý představit, jak by Zemanův návrh mohl pomoci s řešením odebírání českých dětí v Norsku. Sjednání mezinárodních smluv v komplikovaných případech trvá minimálně několik let, upozornil.
Zeman už dříve uvedl, že vychází z "tvůrčího vnímání" ústavy, podle kterého prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy, nikoliv je jen ratifikovat. Smlouva by podle něj neměla zasahovat do vnitřních záležitostí Norska, ale měla by chránit české občany bez ohledu na jejich věk. Vůči Norsku a jeho sociální službě jsou podle prezidenta kvůli případům odebraných dětí s českým občanstvím nutná "drastičtější opatření".
V médiích byly dosud zveřejněny dva případy, kdy Barnevernet odebral děti s českým občanstvím z péče biologických rodičů. Bratry Michalákovy odebrala norská sociálka matce Evě v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání.
Vášně budí i kauza devítiměsíčního děvčátka, které norská sociálka odebrala české matce a norskému otci před pár týdny. Podle poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové, která se problémem zabývá, jsou podobné případy českých dětí v Norsku tři. Odebrání dětí v Norsku řeší i slovenská matka či rumunská rodina.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist