Pražští piráti podali trestní oznámení kvůli angažmá někdejší místopředsedkyně ANO a bývalé starostky Prahy 10 Radmily Kleslové ve státních firmách. Oznámil to dnes zastupitel Adam Zábranský. Oznámení míří na neznámého pachatele. Piráti jej podali kvůli podezření, že některé státní společnosti a příspěvkové organizace platily Kleslové, aniž by pro ně prováděla reálnou činnost, tvrdí Zábranský. Kleslová je v zahraničí, její vyjádření se ČTK sehnat nepodařilo. Už dřív pochybení opakovaně odmítala.

Kleslová, která se v posledních měsících kvůli mediální masáži postupně vzdala všech veřejných postů, podle pirátů působila mimo jiné ve firmě ČEZ, v Českých drahách, Správě železniční a dopravní cesty a ve firmě Čepro. Měla pro ně vykonávat služby právní konzultantky. Piráti z otevřených zdrojů zjistili, že od SŽDC dostávala Kleslová v roce 2014 po dobu asi půl roku 94 000 korun měsíčně, od ČEZ 70 a později 100 000 korun měsíčně. Státní firmy tak mohly nehospodárně vynaložit až miliony korun, tvrdí Zábranský.

"Chtěl jsem získat o plnění smluv s Radmilou Kleslovou více informací s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. ČEZ, České dráhy, SŽDC i Čepro mi ovšem potřebné informace odmítly z různých důvodů poskytnout. Jejich postup považuji za nelegální a budu se proti němu bránit soudní cestou," uvedl Zábranský. Zastupitel už dřív kvůli neposkytnutí informací zažaloval pražské městské firmy.

"Paní doktorka Kleslová je momentálně na plánované dovolené a nepodařilo se mi s ní spojit," řekl ČTK mluvčí Prahy 10 Vít Novák. "Již v minulosti ale bylo zcela evidentní, že piráti ve svých rádoby výpočtech vychází z teoretických čísel a účetních závěrek i několik let starých. Přesto média slepě přebírají částky, které měla doktorka Kleslová z těchto firem pobírat," uvedl. "Ze zveřejněného znění trestního oznámení se každý může přesvědčit, jak směšně je konstruováno," doplnil.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se k podání trestního oznámení nechtěl vyjadřovat. Uvedl, že ANO se s problémy kolem angažmá Kleslové ve státních firmách vyrovnalo jako žádná jiná politická strana. "Paní Kleslová se vzdala všech veřejných funkcí za ANO. Na rozdíl od ostatních politiků zareagovala rychle a transparentně," napsal v textové zprávě. "Nevím, proč by to mělo poškodit naše hnutí," dodal.

Kvůli smlouvě z ČEZ, kterou kritizoval i sám Babiš, odešla vloni Kleslová z nejvyššího vedení ANO, později rezignovala i na post předsedkyně pražského ANO a vzdala se funkcí v orgánech pražských firem. Naposledy skončila ve funkci starostky Prahy 10. Někdejší vlivná osobnost ANO a blízká spolupracovnice Babiše tak postupně opustila všechny významné veřejné posty.