K závěru se blíží proces s Markem Dalíkem, bývalou pravou rukou premiéra Mirka Topolánka. Před soudem právě znějí závěrečné řeči, rozsudek padne v úterý v 11 hodin dopoledne.

Dalíka žalobce Jan Kořán viní z toho, že po představitelích rakouské zbrojovky Steyr opakovaně požadoval 480 milionů korun za to, že ovlivní dvacetimiliardovou zakázku na transportéry Pandur.

Podle žalobce hráli v korupčním případu roli i tehdejší náměstek ministra obrany Martin Barták a premiér Mirek Topolánek. A žalobce také zvažoval, zda je neobvinit. "Bylo proti nim ale málo důkazů," řekl žalobce.

Ten po tříapůlhodinové závěrečné řeči navrhl Dalíkovi nepodmíněný trest odnětí svobody v délce sedm let a peněžitý trest 22 milionů korun.  Pokud nezaplatí, mělo by se vězení prodloužit o dva roky.

Nejsou beránci boží

Sám Dalík se procesu neúčastní, zastupuje ho jeho advokát Tomáš Sokol. Jeho řeč trvala zhruba hodinu a čtvrt a skončila těsně po 15. hodině.

"Klient kategoricky popírá, že by takový požadavek kdykoliv vznesl," uvedl před soudem Sokol, který naopak zpochybnil výpověď představitelů zbrojovky.

"Nejsou to beránci boží, kteří se stali náhodou obětí. Jestli existuje opravdu tvrdý byznys, tak je to byznys se zbraněmi. To nebyli lidé, kteří nevěděli, co mají dělat. Jejich výpovědi musí být brány se značnou rezervou," uvedl Sokol.

Sokol tvrdí, že by nešlo o podvod ani v případě, kdyby Dalík skutečně uvedených 18 milionů požadoval. "Když komukoliv řeknu, že zajistím cokoliv, třeba parcelu na Měsíci či celosvětový mír, tak to není trestné, pokud druhá strana absolutně nereaguje," uvedl Sokol. "A kdyby řekl, že si je jist, že to dokáže, je to podvod? Možná nereálné přecenění vlastních schopností," poukázal.

Další videokonference nebude

Soudkyně Městského soudu v Praze Veronika Čeplová původně chtěla ještě vyslechnout prostřednictvím videokonference několik pracovníků americké ambasády v Praze, kterým se představitelé zbrojovky o požadavku úplatku zmínili. Před dvěma týdny již takto svědčil tehdejší velvyslanec Richard Graber.

Ten vysvětloval především diplomatické depeše, kterými o požadavku Dalíka informoval ministerstvo zahraničí USA a jež unikly na WikiLeaks.

Ale poté, co soudkyně zjistila, že americké ministerstvo výpověď zaměstnanců ambasády v dohledné době nezajistí, rozhodla, že na ně nebude čekat a případ uzavře. A vyzvala obhajobu i obžalobu k závěrečným řečem.

Sliboval, ale ovlivnit nemohl

"Upozorňuji, že moje řeč bude dlouhá," podotkl na úvod státní zástupce Jan Kořán. "Pevně doufám, že to zvládnu za půl hodiny," řekl naopak Dalíkův obhájce Tomáš Sokol.

Dalík před představiteli zbrojovky Steyr vyvolal podle obžaloby představu, že může ovlivnit rozhodování vlády, aby nakoupila transportéry Pandur za 20 miliard korun. A opakovaně si jim řekl o úplatek 18 milionů eur, tedy 480 milionů korun. Takovou moc ale podle žalobce neměl. Proto není Dalík stíhán za korupci, ale za podvod.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V příběhu úplatku hraje významnou roli i tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Martin Barták. Ač jednání o nákupu spadalo pod dalšího náměstka Jaroslava Kopřivu, schůzky s představiteli zbrojovky sjednával Barták.

Těsně před nabídkou úplatku se ale na chvíli vzdálil.

Zatímco tehdejší premiér Mirek Topolánek tvrdí, že změna na místě vyjednavače je následkem koaliční dohody, Parkanová to popřela. Sama prý byla tím, že Barták zval představitele zbrojovky na jednání, a navíc mimo budovu ministerstva, nemile překvapena. A účast Dalíka na něm ji dokonce "šokovala".

Nedůvěryhodný Topolánek

"Výpovědi Bartáka a Topolánka jsou nedůvěryhodné," uvedl žalobce Kořán a poukázal na to, že i Barták byl kvůli armádním nákupům – tentokrát automobilů Tatra – stíhán. Soud jej ale pro nedostatek důkazů před rokem osvobodil.

Bartákova a Topolánkova role byly podle žalobce v kauze podstatné. Podle něj pro žádost Dalíka připravili půdu. Nebyl podle něj ale dostatek důkazů k tomu, aby je policie také obvinila.

Barták totiž druhou schůzku s představiteli zbrojovky, při níž došlo k opakované žádosti o úplatek, zorganizoval. "Zorganizoval ji, aniž by disponoval oficiálním pověřením,“ řekl žalobce. V okamžiku jednání o úplatku se ale na chvíli vzdálil.

"Pod marginální záminkou osobního jednání odešel, aby nebyl jako úřední osoba přítomen požadavku obžalovaného," uvedl žalobce. Představitelé zbrojovky navíc tvrdí, že Bartáka na Dalíkův korupční požadavek poté upozornili, on to ale popřel.

Na uvedené schůzce měl být přitomen i Topolánek, což podle žalobce potvrdily i emaily zajištěné při prohlídce ve zbrojovce Steyr. Nakonec ale nepřišel. "Proč se neúčastnil, zůstalo nezodpovězeno. Vyvolává to podezření, že o schůzkách věděl," uvedl žalobce.

Rakušané stíhání  zastavili

Na druhé ze schůzek, na nichž podle zbrojovky padl požadavek úplatku, byl kromě dvou představitelů Steyru přítomen i slovenský lobbista Miroslav Výboh. Ten ale popřel, že by Dalík něco takového řekl.

"Jeho výpověď je nevěrohodná, považuji ji za jeho vlastní obhajobu," poukázal státní zástupce na to, že i Výboh byl za požadavek úplatku obviněn. Totožnou žádost o 18 milionů eur podle představitelů rakouské zbrojovky totiž zopakoval Výboh o měsíc později sám na jednání s představiteli Steyru ve Vídni.

Rakouská policie Výboha obvinila spolu se zástupcem firmy Rafael; rakouské státní zastupitelství ale jejich stíhání před dvěma měsíci zastavilo. "To na této kauze ale nic nemění," podotkl žalobce.