Výrok prezidenta Miloše Zemana o kalašnikovu premiéra Bohuslava Sobotku příliš nepřekvapil. Zaskočilo ho ale to, že připomíná rétoriku fašistů nebo serveru White media. "Nikdy by mě nenapadlo, že v téhle sestavě jednou najdu prezidenta republiky," vysvětluje předseda vlády v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Respekt. 

Podle Sobotky chce prezident zastrašovat a okřikovat každého s odlišným názorem. To ostatně dokázal i svým vystoupením 17. listopadu.

"Prezident společnost nesmyslně rozděluje. Myslím, že nemohlo být více rozdělující gesto než si právě na významný státní svátek stoupnout po boku Martina Konvičky a dalších extremistů na Albertově," míní premiér. 

Takové názory se podle Sobotky se sociální demokracií a levicovým pohledem na svět rozcházejí a připomínají spíš konzervativní smýšlení.

"Prezident, který začal svoji éru tím, že vyvěsil na Hradě evropskou vlajku, dnes začíná tlouct a bušit do Evropské unie skoro podobným způsobem, jak nám to předváděl Václav Klaus. Pro sociálního demokrata, který ve druhém kole jako předseda sociální demokracie vyzval k volbě Miloše Zemana, je to hodně nemilé překvapení a velmi složitá situace. Řada našich voličů Miloše Zemana volila, nyní si na něj vytváří svůj názor a podle toho budou hlasovat i v budoucnu."

V rozdělení Evropy a Evropské unie premiér rozumnou cestu nevidí. A už vůbec si nemyslí, že by evropské rozdrolení přineslo řešení současné uprchlické krize.

"Udržet Schengen, zůstat v Schengenu, neoddělit se, nepřipustit žádné zásadní rozdělení Evropy. Jednotlivé země budou mít svoji rychlost integrace, někdo přijme euro dříve, někdo později, někdo vůbec. I takto si myslím, že Evropa může fungovat. Jiná alternativa, rozumná, která by nám zajistila mír, stabilitu a prosperitu, tady prostě není," radí Sobotka a dodává, že pokud by k štěpení Evropy došlo, vzedme se nacionální vlna, která povede k radikalizaci společnosti a extremistickým běsům. 

"Já bych skutečně nechtěl, abychom se zapouzdřili jako český národ, abychom se vraceli k heslům typu "Co je české, to je hezké", "Češi Čechům" a to, co se dneska vykřikuje na demonstracích extrémně orientovaných hnutí. To nepovede k ničemu dobrému. Kdybychom podlehli těmhle sirénám, postupně se tím vyloučíme z Evropy, zakrníme, budeme zaostávat. Nesmíme je nechat ovládnout náš veřejný život, naši demokracii a vytvořit vládu, z níž potom budeme sami překvapeni, co všechno bude prosazovat," říká Sobotka. Životním zájmem českého národa je udržet Evropu silnou a pomoci jí se s migrační krizí vyrovnat, ne ji rozlomit, doplňuje.

V novém čísle Respektu, které vychází v pondělí, dále najdete.

Zničí Facebook demokracii?

Opencard možná skončí. Nahradí ji Lítačka?

Několik úvah nad poválečným odsunem

Kolik nás stojí levné oblečení

Čemu čelí Robert Šlachta?