Pražská policie zahájila trestní stíhání hokejového trenéra Vladimíra Růžičky. Podle informací Českého rozhlasu byl ve středu obviněn ze zpronevěry.

"K dnešnímu dni si převzal písemnost, z níž vyplývá, že je stíhán pro přečin zpronevěry. Nyní si může podat proti obvinění stížnost, která však nemá odkladný účinek," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Kouč od loňského roku čelil trestnímu oznámení. Policie se zabývala podezřením, že Růžička během působení v pražské Slavii chtěl úplatky od některých rodičů, aby jejich děti mohly hrát hokej. "Policie původně kauzu vyšetřovala kvůli podezření z uplácení, ale nakonec věc překvalifikovala na zpronevěru," dodal Hulan.

Zpronevěru zákon popisuje jako přisvojení cizího majetku, které původnímu majiteli způsobí škodu. Pokud by bylo toto jednání Růžičkovi prokázáno, hrozilo by mu až pět let vězení.

Vladimír Růžička ani jeho advokát Vít Kučera se zatím k obvinění nevyjádřili. Neberou telefon a nereagují ani na zaslané SMS zprávy. Již dříve ale prohlásili, že veškerá obvinění odmítají a považují je za mediální kampaň.

Kauzu rozpoutal podnikatel

Kauzu rozpoutal podnikatel Miroslav Palaščák. Ten publikoval video, na němž si stěžuje Růžičkovi, že jeho syn David nedostal ve Slavii šanci navzdory dvěma sponzorským darům v celkové výši 500 tisíc korun.

Růžička přijetí peněz přiznal, následně ale podal několik protichůdných vysvětlení, proč a za co je inkasoval, počínaje sponzorským darem a půjčkou konče. O celé transakci přitom nic netušil ani tehdejší spolumajitel Slavie Vladimír Pitter.

Trestní oznámení na Růžičku podal šéf serveru Protikorupcnilinka.cz Jiří Jehlička. Ten ve středu řekl, že oznámení upozorňovalo na tři možné trestné činy - v první řadě na uplácení, v případě jeho neprokázání na zpronevěru, alternativně také na krácení daně.

"Policisté přistoupili na jednu z našich variant. Pro prokázání úplatku je tu důkazní nouze, protože to ani jeden z aktérů nepřizná. Nicméně je prokazatelné, že Růžička peníze přijal a že neskončily v klubovní kase. To, že je později vrátil, nehraje roli. To je, jako kdyby někdo vyloupil banku a za několik let se vrátil s tím, že nese lup zpět," podotkl Jehlička.

Současný kouč Chomutova kvůli celé kauze odstoupil ze střídačky národního týmu a na Palaščáka podal trestní oznámení za vydírání. To ale policie již odložila.

Policie se naopak začala zabývat i některými dalšími případy podezřelých transakcí mezi rodiči hokejistů a Růžičkou, na které upozornil Radiožurnál. V těchto případech ale mělo podle bývalého trenéra Slavie jít o platby tabulkového odstupného, které nařizuje přestupní řád.

Svaz: Nejde o plošný jev

Celou kazu sleduje také Český svaz ledního hokeje. Ten se zpočátku tehdejšího trenéra národního týmu zastal, ale po mistrovství světa přijal Růžičkovu rezignaci.

"Z naší strany platí, že ta kauza nijak nesouvisí s působením Vladimíra Růžičky u reprezentace a vše se odehrálo v rámci klubu," řekl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund. "Nadále také platí, že svaz si je jistý tím, že můžeme vyloučit, že korupce je v hokeji plošným jevem. Jde pouze o případy jednotlivců."

Svaz kvůli korupčním nařčením a celé kauze již zřídil speciální protikorupční linku a začal spolupracovat s organizacemi soustředícími se na boj s korupcí.

Palaščák: Zveřejnění videa? Ať se ví, že Růžička bere peníze

Palaščák: Zveřejnění videa? Ať se ví, že Růžička bere peníze