Ministerstvo financí zvýší základní jmění karlovarského hotelu Thermal o 300 milionů korun. Chystá totiž celkovou rekonstrukci hotelu za zhruba 400 milionů korun.

O provozování nyní zavřeného venkovního bazénu chce hotel nejprve jednat s městem a krajem, řekl v úterý zastupitelům Karlových Varů člen představenstva provozovatelské společnosti Thermal-F Adam Vojtěch.

Oprava pražského Bia Oko se přesouvá na léto, kino bude zavřené déle než měsíc - čtěte ZDE

Podle Vojtěcha by měla začít dvouletá rekonstrukce hotelu letos a opravovat se bude za provozu. "Hotel musí být v provozu, i když by bylo jednodušší jej na čas zavřít. Ale máme ještě nějaké půjčky, které musíme splácet, a provoz tak musí být zachován," řekl novinářům Vojtěch. Jak dodal, rekonstrukce se nesmí dotknout Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Ministerstvo financí se podle Vojtěcha rozhodlo, že hotel Thermal bude dál provozovat a vlastnit. "Neplánuje se privatizace. Vzhledem ke stavu hotelu jsme dospěli k tomu, že je třeba provést zásadní rekonstrukci, což ministerstvo financí podpořilo finančně," dodal.

Plán ministerstva dál spravovat lázeňský hotel v úterý kritizoval opoziční zastupitel Jiří Kotek, podle něhož by stát neměl podnikat v hotelnictví. "Za dva roky bude na ministerstvu sedět někdo jiný a řekne, že se bude Thermal privatizovat. Je pak otázkou, jestli se vynaložené investice státu vrátí," obává se Kotek.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle něj by bylo vhodnější hotel prodat například hotelovému řetězci. Vojtěch ale připomněl, že při prodeji by bylo velmi komplikované zavázat nové majitele k tomu, aby Thermal byl dál srdcem filmového festivalu.

Plánovaná rekonstrukce by se ale v první fázi neměla týkat nyní zavřeného venkovního bazénu nad hotelem. Ten byl kvůli velmi špatnému technickému stavu před rokem uzavřen a na přelomu roku z něj byla i vypuštěna voda. Podle Vojtěcha by byla optimální varianta, pokud by se o financování ztrátového provozu bazénu podělil hotel s městem, případně krajem.

Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek v úterý řekl, že by město bylo ochotno jednat o podílu na provozování bazénu. "Druhou věcí je ale investice do opravy. Nyní není možné přijmout žádné další závazky, které by zatížily městský rozpočet," řekl Kulhánek.

Hotel Thermal se stejně jako další hotely v lázeňském městě potýká s ekonomickými problémy, které způsobil až 50procentní pokles počtu ruských klientů. Díky úsporným opatřením se ale hotelu podařilo i v loňském roce skončit v mírném zisku.

V roce 2014 společnost Thermal-F hospodařila se ziskem 10,8 milionu před zdaněním, o rok dříve to bylo 9,2 milionu. Tehdy ale ještě vedl hotel jako ředitel Josef Pavel. Ten nedávno upozornil na horšící se hospodaření hotelu a také na propouštění zaměstnanců.

Podle Vojtěcha skutečně v poslední době ubylo zaměstnanců z 220 na zhruba 180. Jak řekl novinářům, některým skončily smlouvy, ale na některých úsecích byla přezaměstnanost. Hotel podle něj nepropouštěl kvůli špatným hospodářským výsledkům. Vojtěch také popřel informaci, že část zaměstnanců dostávala jen 65 procent platu, i když je to v hotelnictví mimo sezonu běžné.