Ve věku nedožitých 63 let v pátek zemřel europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM), informaci potvrdilo vedení KSČM. Podle dřívějších informací europoslance přijal pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) poté, co jej doma v bezvědomí nalezla jeho žena. Příčinou úmrtí byla patrně mozková příhoda.
"Víme to už od odpoledne. Našli ho doma v bezvědomí, odvezli ho, ale už ho nedali dohromady," řekl Aktuálně.cz a HN Ransdorfův spolustraník Jiří Dolejš.
"Je to člověk, který mě provázel 30 let. Kolega, se kterým jsme působili ve vědě, v Prognostickém ústavu. Spolu jsme zakládali KSČM. Byl to velmi blízký člověk, intelektuál. I když byl kontroverzní, odešel velký mozek," dodal Dolejš.
"Miloslav Ransdorf si vždy za svými názory stál, i když mnohokrát proti většině. Jeho přirozeností bylo pomáhat lidem bez ohledu na jejich postavení a společenské zařazení. Výkonný výbor ÚV KSČM vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem pozůstalým," stojí v prohlášení europoslancovy domovské strany.
"Já jsem ho znal od roku 1990, Myslím, že jsme byli přátelé, často jsme spolu diskutovali. Celá levicová scéna ztratila v jeho smrti výrazného intelektuála jen v České republice, ale v celé Evropě," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Strana podle něj řeší, zda se bude nějak podílet na europoslancově pohřbu.
"Je mi to líto, vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům. I když jsem s řadou názorů pana Ransdorfa nesouhlasil, respektoval jsem ho jako velmi vzdělaného člověka, jako politika s širokým rozhledem," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.
"Pro mě byl Míla především levicový intelektuál, nesmírně vzdělaný, který obohatil můj život. Doufám, že na něj budou lidí myslet hlavně takto, a ne, z mého pohledu bohužel, nepochopitelnou schopnost nadělat si dluhy a potom se snažit je všemožně splácet. Mě ho v tomto bylo velmi líto. Když jsem byl rok předsedou Valného shromáždění OSN, chodili ke mně mnozí politici i novináři, s výjimkou těch českých. Přišel jen jediný - Miroslav Ransdorf. Byl tady několik dní a snažil se co nejlépe seznámit s tím, jak vše kolem mého úřadu fungovalo," uvedl bývalý český sociálnědemokratický politik Jan Kavan.
Ransdorf byl od roku 1972 členem komunistické strany. Od začátku 90. let byl poslancem Federálního shromáždění ČSFR a později české sněmovny. Od roku 2004 působil v Evropském parlamentu.
V posledních letech politik čelil řadě problémů. Ransdorfa a tři Slováky zadržela loni v prosinci švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítl, že se dopustil čehokoli nezákonného.
Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo také v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil.
"Je mi to líto. Byl to jeden z nejbystřejších intelektuálů, kterého jsem poznal," uvedl pan prezident k úmrtí M. Ransdorfa.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 22. Leden 2016
Chtěla bych touto cestou vyjádřit upřímnou soustrast rodině dnes zesnulého kolegy, poslance Evropského parlamentu Miloslava Ransdorfa.
— Olga Sehnalová (@OlgaSehnalova) 22. Leden 2016
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist