Ve věku nedožitých 63 let v pátek zemřel europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM), informaci potvrdilo vedení KSČM. Podle dřívějších informací europoslance přijal pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) poté, co jej doma v bezvědomí nalezla jeho žena. Příčinou úmrtí byla patrně mozková příhoda.

"Víme to už od odpoledne. Našli ho doma v bezvědomí, odvezli ho, ale už ho nedali dohromady," řekl Aktuálně.cz a HN Ransdorfův spolustraník Jiří Dolejš.

"Je to člověk, který mě provázel 30 let. Kolega, se kterým jsme působili ve vědě, v Prognostickém ústavu. Spolu jsme zakládali KSČM. Byl to velmi blízký člověk, intelektuál. I když byl kontroverzní, odešel velký mozek," dodal Dolejš.

"Miloslav Ransdorf si vždy za svými názory stál, i když mnohokrát proti většině. Jeho přirozeností bylo pomáhat lidem bez ohledu na jejich postavení a společenské zařazení. Výkonný výbor ÚV KSČM vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem pozůstalým," stojí v prohlášení europoslancovy domovské strany.

"Já jsem ho znal od roku 1990, Myslím, že jsme byli přátelé, často jsme spolu diskutovali. Celá levicová scéna ztratila v jeho smrti výrazného intelektuála jen v České republice, ale v celé Evropě," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Strana podle něj řeší, zda se bude nějak podílet na europoslancově pohřbu.

"Je mi to líto, vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům. I když jsem s řadou názorů pana Ransdorfa nesouhlasil, respektoval jsem ho jako velmi vzdělaného člověka, jako politika s širokým rozhledem," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

"Pro mě byl Míla především levicový intelektuál, nesmírně vzdělaný, který obohatil můj život. Doufám, že na něj budou lidí myslet hlavně takto, a ne, z mého pohledu bohužel, nepochopitelnou schopnost nadělat si dluhy a potom se snažit je všemožně splácet. Mě ho v tomto bylo velmi líto. Když jsem byl rok předsedou Valného shromáždění OSN, chodili ke mně mnozí politici i novináři, s výjimkou těch českých. Přišel jen jediný - Miroslav Ransdorf. Byl tady několik dní a snažil se co nejlépe seznámit s tím, jak vše kolem mého úřadu fungovalo," uvedl bývalý český sociálnědemokratický politik Jan Kavan.

Ransdorf byl od roku 1972 členem komunistické strany. Od začátku 90. let byl poslancem Federálního shromáždění ČSFR a později české sněmovny. Od roku 2004 působil v Evropském parlamentu.

V posledních letech politik čelil řadě problémů. Ransdorfa a tři Slováky zadržela loni v prosinci švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítl, že se dopustil čehokoli nezákonného.

Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo také v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil.