Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje spustit rekonstrukci dálnice D1 o tomto víkendu. Pokud bude vhodné počasí, začnou silničáři pracovat na rozšíření dálnice mezi Měřínem a Velkým Meziříčím od soboty 23. ledna. Ve čtvrtek to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

Silničáři začnou nejprve s bouracími pracemi, které je možné dělat i v zimním období.

Úsek mezi Měřínem a Velkým Meziříčím je dlouhý a technicky komplikovaný. "My si od toho slibujeme, že když jej rozestavíme zavčas, tak bychom jej mohli mít v příštím roce hotový," řekl Kroupa. Pokud by se s pracemi nezačalo už nyní v zimě, hrozilo by, že bude rozestavěný ještě v roce 2018.

Podle dlouhodobé předpovědi počasí předpokládá ŘSD, že zimní údržbu dálnice zvládne jen s pomocí sněžných pluhů, které by uvažovaným pracím neměly překážet. Podle Kroupy by ale vydatné sněžení situaci zkomplikovalo, některé práce by v takovémto počasí dělat nešlo, připustil.

Během uzavírky ŘSD předpokládá provoz ve dvou zúžených pruzích v obou směrech. Při extrémní nepřízni počasí nicméně ŘSD počítá se svedením provozu do jednoho pruhu v každém směru.

Zhotoviteli stavby, sdružení firem Eurovia a Strabag, stát za modernizaci sedmikilometrového úseku zaplatí jednu a čtvrt miliardy korun. "Se zhotovitelem jsme domluveni, že kdyby se stavba kvůli počasí zdržela, tak nám nehrozí žádné doplatky," poznamenal Kroupa.

Zatím Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo čtyři první rekonstruované úseky dálce a další tři zůstávají rozestavěné z loňska. K těm by ještě v průběhu tohoto roku mělo přibýt dalších šest uzavírek, i když u části z nich předpokládá ŘSD během letoška zvládnutí pouze přípravných prací.

V březnu začnou práce na dalších třech úsecích: Hvězdonice–Ostředek, Psáře–Soutice a Ostrovačice–Kývalka. Výběrové řízení probíhá na rekonstrukci úseku mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži. "Máme ambici zahájit tam práce do června letošního roku," doufá v nekomplikovaný průběh soutěže Kroupa.

Celá rekonstrukce dálnice mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru je rozdělena do 21 úseků.

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa - za ním plán na modernizaci D1

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa - za ním plán na modernizaci D1.
Foto: HN - Peter Gabaľ