Česká republika by chtěla do pěti let snížit spotřebu alkoholu o pět procent a tabáku aspoň o osm procent. Do deseti let by mělo ubýt pití o 30 procent. Pomoci má třeba snížení dostupnosti či zdražení.

Počítají s tím plány opatření boje proti pití alkoholu, kouření a hazardnímu hraní na příští tři roky, které na tiskové konferenci představili národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

"Neznáme přesné recepty, co máme udělat. Víme, že prohibice není cestou, která by vše vyřešila. Je to přísná regulace a prevence," uvedl Vobořil.

"Hlavní myšlenka je propojit problematiku závislostí a především rozpohybovat státní správu, respektive pokud možno všechny klíčové hráče, včetně provozovatelů samotných, aby se aktivně podíleli na zlepšení situace," přiblížil.

Mezi opatřeními je například zákaz kouření v restauracích, zvýšení ceny tabákových výrobků či varování s odstrašujícími vyobrazeními na krabičkách. Omezit by se mohlo hraní her na internetu. Uvažuje se i o zdražení alkoholu, omezení prodejních míst či sankcích pro provozovatele za to, že v jejich podniku budou opilé děti.

"Hlavním cílem je snížit spotřebu alkoholických nápojů o 3,5 procenta čistého lihu na osobu do roku 2018 a o pět procent do roku 2020. Chceme posunout první zkušenost s pitím o tři roky," uvedla k opatřením proti pití náměstkyně.

"Chceme zvýšit informovanost, jak na stránkách ministerstva zdravotnictví, tak osvětou u lékařů i laické veřejnosti. Dostupnost alkoholu pro mladistvé by se měla omezit zpřísněním kontrol, nový zákon, který je nyní ve sněmovně, navyšuje sankce hlavně těm, kteří nalévají mladistvým," vysvětlila.

Zákon počítá se zvýšením pokut až na milion korun. Česká obchodní inspekce bude mít navíc možnost zasahovat přímo na místě a rozhodnout například o okamžitém uzavření provozovny na dobu dvou dnů.

"Když si představím nejmenovanou diskotéku v Praze, kde bylo jeden den celkem šedesát podnapilých mladistvých, nemůžeme takové opatření považovat za šikanu, ale za nutnou sankci pro ty, kteří výrazně porušují pravidla," doplnil Vobořil.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Česko ve spotřebě alkoholu zaujímá první příčky světového žebříčku. Průměrný Čech vypije ročně kolem osmi či devíti litrů alkoholu. Cílem je každý rok množství snížit o desetinu litru, upřesnila Teska Arnoštová.

V Česku pije denně alkohol asi 12,5 procenta lidí nad 15 let. Cigaretu si každý den zapálí téměř čtvrtina.

Pravidelně pije alkohol pětina a kouří 16 procent patnáctiletých dětí. Podle náměstkyně i Vobořila boj proti alkoholu a tabáku komplikuje v Česku "vysoká míra tolerance".

Takzvaný protitabákový zákon a norma o regulaci hazardu jsou nyní ve sněmovně. Mnohá opatření už obsahují. Jedna z předloh počítá třeba s úplným zákazem kouření v restauracích. Poslanci už ale přicházejí s návrhy, které původní verzi zmírňují. Kolik ze záměrů nakonec v normách zůstane, není zatím jasné.

"Jsem optimistka. Věřím, že se takzvaný protitabákový zákon podaří prosadit a začne platit od května. Očekávám, že sněmovna vyslyší názor občanů. Průzkumy ukázaly, že 78 procent lidí chce absolutní zákaz kouření," uvedla náměstkyně.