Zásah v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde v říjnu 2014 vybuchla munice, stál armádu, policii a hasiče do konce minulého roku 348,1 milionu korun. V nákladech jsou započteny i mzdy, které by stát musel i tak vyplatit, ale například také přesčasy. Stát celkem zasahujícím vojákům, policistům a hasičům vyplatil 287 milionů korun.

Náklady ještě porostou kvůli pokračujícímu zásahu i kvůli nutné asanaci areálu. Vyčíslení nákladů zadala v prosinci ministerstvu vnitra vláda.

Rámcový přehled nákladů zahrnuje mzdové i provozní a investiční výdaje. Na výplaty hasičů, policistů a vojáků zasahujících ve Vrběticích stát vyplatil 287,3 milionu korun. V částce jsou zahrnuty jak tarifní platy, tak i přesčasy a platby za pohotovosti. Zbylou částku, tedy 60,8 milionu korun, si vyžádaly provozní a investiční náklady.

Nejvíce peněz zaplatila armáda, kterou nasazení asi 6300 vojáků k ostraze stálo do konce loňského roku 209,1 milionu korun. Policii zásah přišel na 125,3 milionu.

Materiál upozorňuje, že zásah složek integrovaného záchranného systému bude ve Vrběticích trvat podle plánu po většinu letošního roku, a náklady tak ještě porostou. Stát navíc bude muset vyčlenit peníze na asanaci areálu, narovnání některých majetkoprávních vztahů k nemovitostem a i na řešení soudních sporů o náhradu škody.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

První výbuch zasáhl areál předloni v říjnu a vyžádal si dva lidské životy. Následovalo po něm 355 neřízených výbuchů. Další sklad explodoval v prosinci 2014. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Exploze vyšetřuje policie jako úmyslné obecné ohrožení. Státní zástupce již podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu obžalobu na pět lidí a dvě firmy. Při celkem pěti evakuacích muselo svá bydliště opustit asi 2000 lidí z okolí. Sanace areálu ve Vrběticích může trvat i několik let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist