Národní elektronický nástroj, státem spravovaný systém zadávání veřejných zakázek, bude do tří let pro všechny zadavatele povinný. V pondělí o tom na návrh ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) rozhodla vláda. 

Stát do něj investoval už přes půl miliardy korun. Nyní však NEN, jak je národní elektronický nástroj označován zkratkou, firmy téměř nepoužívají.

Spuštěn byl loni v srpnu, přestože dnes už měl mít za sebou dva roky ostrého provozu. Po svém nástupu do funkce v říjnu 2014 sama Šlechtová pozastavila přípravu systému, aby prověřila výběrová řízení, funkčnost projektu a jeho finanční náročnost. Dokončit se ale musel kvůli evropské směrnici.

"Převzala jsem projekt, který nebyl bezpečný. Proto byl spuštěn později," vysvětluje dnes ministryně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se