Kandidátku občanských demokratů pro krajské volby v Královéhradeckém kraji povede šéf krajské policie a bývalý policejní prezident Martin Červíček. Ve středu večer o tom rozhodli delegáti regionálního sněmu ODS, který se konal v Hradci Králové.

Pro Červíčka hlasovalo 66 delegátů, tři hlasovací lístky byly neplatné. Červíček potvrdil, že ukončí své působení u policie. "Jsem přesvědčen, že jakmile skončím ve služebním poměru jako policista, tak vstoupím do ODS," řekl ve středu Červíček. Do konce týdne se setká s policejním prezidentem.

"Mohu prozradit, že budu postupovat ve smyslu zákona o služebním poměru, a jakmile podám žádost, do dvou měsíců budu končit jako policista," dodal.

O Červíčkovi se před několika měsíci spekulovalo jako o možném lídrovi královéhradecké kandidátky ČSSD. Červíček ve středu uvedl, že absolvoval několik rozhovorů s politickými stranami, ale kývl až na nabídku ODS. Šéf královéhradecké ČSSD Jan Birke ve středečním Právu jednání s Červíčkem potvrdil. "Prostě jsme se nedomluvili. Já jsem nečekal, že bude kandidovat, ale respektuji to," uvedl Birke.

Červíček, který pochází z Náchoda, u policie pracuje od roku 1990. V letech 2007 až 2008 působil například jako ředitel služby dopravní policie. V letech 2012 až 2014 byl policejním prezidentem. Vedení policie v hradeckém kraji se ujal v březnu 2014.

Minulé krajské volby v regionu vyhrála ČSSD před KSČM, které se dohodly na vytvoření koalice. Do zastupitelstva se dostali také zástupci Koalice pro Královéhradecký kraj, ODS, koalice TOP 09 a STAN a také Východočechů. Hejtmanem se stal Lubomír Franc (ČSSD), který již dříve oznámil, že funkci ve vedení kraje už obhajovat nebude a chce se soustředit na svou práci senátora.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Sociální demokraty chtěl do voleb vést Birke, který se však později pozice lídra ze zdravotních důvodů vzdal. ČSSD dosud jméno lídra neoznámila. Z dalších stran už lídra vybrala TOP 09, kterou by měl vést šéf krkonošských horských záchranářů Adolf Klepš, o první místo na kandidátce KSČM se chce ucházet náměstek hejtmana Otakar Ruml.

Vedení krajské kandidátky ANO odmítl majitel textilky Juta a senátor Jiří Hlavatý, v čele by se tak měla objevit náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. STAN a Východočechy povede do voleb poslankyně Martina Berdychová.

Regionální sněm ve středu také zvolil nové vedení krajské organizace, post předsedy obhájil trutnovský starosta Ivan Adamec. Delegáti rovněž schválili místostarostu Hořic Ivana Doležala jako kandidáta pro senátní volby ve volebním obvodě Jičín. Královéhradecká ODS ve středu také nominovala na předsedu strany Petra Fialu.

Stejně se ve středu vyjádřili i pražští občanští demokraté. Volba předsedy čeká občanské demokraty na kongresu, který se uskuteční tento víkend v Ostravě.