TOP 09 v Praze směřuje k menšinové vládě s podporou ODS a nezávislých. V radě kromě TOP 09 usednou zástupci Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL) a pirátů. Primátorem bude předseda klubu zastupitelů Václav Novotný, který čelí obžalobě v kauze Opencard, nebo zastupitel Jiří Nouza (oba TOP 09).

Složení rady bude známo 28. ledna, kdy zasedne zastupitelstvo. Po jednání to řekli vyjednávači všech stran. O široké vládě TOP 09 s Piráty, Trojkoalicí, nezávislými a ODS se jednalo několik týdnů. "Probrali jsme výsledky pracovních skupin, valná většina došla k převážné shodě, leč jsou tam záležitosti nutné k další diskusi," řekl Novotný.

V nadcházejících dnech se proto znovu sejdou pracovní týmy, které projednají otázky v oblasti dopravy, územního plánování, financí a majetku. Do týdne by se pak měli znovu sejít vyjednávači. Přesný termín zatím stanoven nebyl.

Do velké koalice s Krnáčovou nechce nikdo. Trojkoalice nabídku také odmítla - čtěte ZDE

"Jsem jeden z obžalovaných v kauze opencard, ač by na lavici obžalovaných měl sedět někdo jiný, je to prostě problém, a tudíž se musíme ptát všech zúčastněných, zda jim to vadí, že jsem obžalovaný a potenciálně odsouzený," uvedl Novotný. Případným dalším kandidátem je podle něj Nouza.

O dalších personálních otázkách, tedy konkrétním složení rady, rodící se koalice nejednala. Nemluvilo se prý ani o poměrném zastoupení stran v radě. ODS bude podle předsedkyně klubu Alexandry Udženiji žádat posty v zastupitelských výborech.

V případě dohody by už na lednovém zasedání zastupitelů mohlo být odvoláno dosavadní vedení Prahy v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a zvoleno vedení nové. "Za poslední dva měsíce neustále slýchám a čtu, že TOP 09 složila koalici, ale reálně zatím nic podepsáno nebylo. Pokud se tak stane, budu velmi zvědavá, jak si povede slepenec sedmi subjektů," řekla k tomu v pondělí Krnáčová.

Trojkoalice: O postech to není

V pondělí se také mluvilo o plánu primátorky Krnáčové, která chtěla zastupitelům z Trojkoalice nabídnout post radního navíc a vrátit se tak do souboje o pražský magistrát.

Chtěla tak znovu sestavit vládu svého hnutí, Trojkoalice a ČSSD, která se rozpadla na konci října. HN to potvrdily zdroje obeznámené s děním na pražském magistrátu. 

Trojkoalice návrat spolupráce s ANO a ČSSD odmítá. "Žádnou takovou nabídku jsme nedostali. Ale to vyjednávání není o nějakých postech. My jsme doufali, že ANO bude reformovat magistrát, to se nestalo. Tyhle věci je potřeba měnit, není to o místech v radě," řekl k plánu Krnáčové volební lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

Další ze zástupců Trojkoalice Jan Wolf již dříve řekl, že návrat k původní koalici je obtížný - strany totiž mají v zastupitelstvu převahu pouhého jednoho hlasu. A navíc není jisté, zda se po vzájemných hádkách mohou na tuto křehkou většinu do budoucna spolehnout. 

Plán, jak udržet Trojkoalici ve stávajícím spojenectví s ANO a ČSSD, vznikl minulý čtvrtek na schůzce s šéfem pražské organizace Martinem Stropnickým. Ten uvedl, že s Trojkoalicí "kontakty probíhají", konkrétní nabídky ale komentovat nechtěl.

Koalice v čele s TOP 09 by měla v 65členném zastupitelstvu většinu 35 hlasů. V Praze vládla po volbách v říjnu 2014 koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Ta se ale na konci loňského října po jednání zastupitelstva rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních, a to nejen hlasy opozice, ale i tehdejší koalice. Od té doby vládne Praze sedmičlenná rada a jednotlivé strany vyjednávají o podobě nové koalice.