Za zásluhy v chemických vědách dostal v úterý v pražském sídle Akademie věd ČR čestnou oborovou medaili Jaroslava Heyrovského mezinárodně uznávaný chemik Jiří Janata. Patří k nejúspěšnějším českým chemikům v zahraničí, kde pracuje od roku 1966. Působí v americké Atlantě na Georgijském technickém institutu. Informovala o tom Miroslava Kaňková z Akademie věd.

Předseda největší tuzemské výzkumné instituce Jiří Drahoš udělil Janatovi medaili na návrh Vědecké rady AV ČR za vynikající vědecké výsledky a intenzivní spolupráci s českou vědou.

Oblastmi Janatova profesního zájmu jsou chemická elektronika, křemenné mikrováhy a výzkum zaměřený na výrobu a použití atomových kovů. Věnoval se také problematice jaderné energetiky a jaderných zbraní.

Od roku 1990 pravidelně vyhodnocuje žádosti o granty Grantové agentury ČR. V letech 2013 až 2014 pracoval jako specialista Fulbrightova stipendia na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Stal se též čestným členem Učené společnosti ČR. Získal řadu ocenění v České republice i Spojených státech.

Rok po absolvování Přírodovědecké fakulty v Praze odjel Janata v roce 1966 na stáž na Michiganskou univerzitu. Poté pracoval ve Velké Británii a vrátil se zpět do Spojených států, kde od roku 1976 až 1991 působil jako profesor na Univerzitě v Salt Lake City.

V 90. letech pracoval jako náměstek ředitele Laboratoře evironmentálních molekulárních věd při Severozápadní národní laboratoři v Richmondu. Do akademické funkce se vrátil v roce 1997, a to na Georgijský technický institut, kde působí doposud.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist