Policie před Vánoci obvinila šéfa Národní demokracie Adama B. Bartoše a jeho spolustraníka Ladislava Zemánka kvůli textu na ceduli, který dali k hrobu Anežky Hrůzové v Polné. Hrob a místo, kde byla Hrůzová o Velikonocích roku 1899 zavražděna, oba navštívili během loňských velikonočních svátků. Jak uvedla úterní Mladá fronta Dnes, trestní oznámení za protižidovsky laděný text na ně podal Michal Doležel, který je v Brně radním za politické hnutí Žít Brno.
Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková v úterý pouze potvrdila, že policie v této věci zahájila úkony trestního řízení a obvinila dvě osoby.
Na ceduli, kterou Bartoš a Zemánek nechali u hrobu Hrůzové, byla podle deníku fotografie zavražděné dívky a v textu, pod který se oba podepsali, mimo jiné stálo: "Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena."
Deník uvádí, že podle Doležela čin Bartoše a Zemánka vybízel k rasové nesnášenlivosti a k řešení židovské otázky, což je termín bytostně spjatý s holokaustem.
Za vraždu křesťanky Hrůzové byl nespravedlivě odsouzen obyvatel polenského židovského ghetta Leopold Hilsner. Proti vlně antisemitismu, jež se tehdy vzedmula a jež je známá jako "hilsneriáda", bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk, později první československý prezident. Mimo jiné se snažil vyvrátit domněnku, že Hrůzová se stala obětí rituální vraždy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist