Evropský úřad proti podvodům (OLAF) začal řešit podezření, že firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch. Firma však tvrzení odmítá.

Anonymní oznámení na možný podvod dostalo několik evropských institucí na konci loňského roku. Zapojení OLAF do případu potvrdila Evropská komise, píše server Neovlivni.cz. Agrofert obvinění ze skrytého lobbingu odmítl.

"Komise nemá jiné informace než články v tisku a anonymní stížnost, proto věc nemůže komentovat," stojí v písemné odpovědi komise na otázky výboru pro rozpočtovou kontrolu europarlamentu. Komise v odpovědi dodává, že anonymní stížnost předala OLAF, protože to je v podobných případech obvyklý postup.

Andrej Babiš celou věc odmítá. "Je to jen další lež, která má poškodit mou osobu. Je strašně zvláštní, že český server zná anonym na OLAF, já myslím, že ten server slouží tomu, kdo píše ty anonymy. Je to jen další účelovka, pokud OLAF informuje český server o anonymech," řekl Babiš na tiskové konferenci k výsledkům státního rozpočtu za rok 2015.

Podle oznámení se manažerovi Agrofertu povedlo ve státní správě protlačit změnu, která firmě zajistí více peněz z evropských fondů. Klíčovým důkazem je údajně dopis, který loni v květnu zaslal místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému, jenž je zodpovědný za čerpání eurodotací v programu OPPIK ve výši 120 miliard korun.

Cingr, který se nepodepsal jako manažer Agrofertu, ale jako prezident Svazu chemického průmyslu, prý v korespondenci prosazoval zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent alokace v první výzvě místo Bruselem požadovaných 20 procent. Novotný pak změnu prosadil.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky jednal Cingr pouze za svaz, nikoliv za firmu. "Odešel jeden standardní a transparentní dopis, který nežádal o možnost získávání větších dotací pro kohokoliv. Nic víc, nic míň. Odmítáme jakékoli spojování této záležitosti s naší firmou," řekl v úterý Hanzelka. Podle něj chemický svaz sdružuje 86 převážně velkých firem.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v úterý řekl, že rozhodnutí bylo učiněno s plným mandátem, a to jak jeho, tak Evropské komise. "Protože EK samozřejmě dává nějaké doporučení, ale zároveň kontroluje čerpání peněz, čili ona musela i schválit posun toho podílu. To nebylo tak, jako že se to komisi neřeklo nebo o tom nevěděla," uvedl na tiskové konferenci. Návrh podle něj předkládal Svaz průmyslu a dopravy.

Evropská komise v písemné odpovědi na otázky europoslanců v prosinci uvedla, že program nijak změněn nebyl a nyní vysoký podíl velkých firem v prvních pěti alokacích se časem, po zapojení dalších podniků, může snížit na požadovaných 20 procent. Zástupci komise prý dali české straně jasně najevo, že zvýšení hranice na 40 procent není přijatelné.

Komise také europoslancům napsala, že v první polovině letošního roku hodlá uskutečnit audit výběrových postupů v tomto operačním programu. "Pokud budou jasné důkazy o vážných nesrovnalostech v práci managementu a kontrolním systému, platby budou přerušeny a bude vyžadována odpovídající finanční korekce," stojí v dokumentu. Ve druhém pololetí hodlá komise ovšem prověřit také práci českých auditních orgánů. 

OLAF případ nechce nijak komentovat. "Nevyjadřujeme se k žádným kauzám. A to proto, abychom chránili důvěrnost možných vyšetřování a potencionálních právních kroků a také kvůli ochraně osobních údajů a procedurálních práv," sdělil úřad serveru. Pokud by ale dospěl k závěru, že šlo o podvod, mohla by podle Neovlivni.cz Evropská komise požadovat i vrácení peněz.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Pokud se vyšetřování ukáže jako odůvodněné, pouze se potvrdí to, že současná vládní koalice funguje na principu kšeftů: ANO pomáhá schvalovat ČSSD její programové priority, ČSSD na oplátku jde na ruku zájmům společnosti Agrofert," komentoval zprávu místopředseda opoziční ODS Martin Novotný.

HN na konci loňského roku informovaly, že policie začala prověřovat, jak farma Čapí hnízdo ze skupiny Agrofert získala 50 milionů korun z evropských fondů na podporu cestovního ruchu. Dotační program byl totiž určený pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu.

Týdeník Dotyk již v září uvedl, že Agrofert získal v končícím programovém období dotace v celkové výši 4,9 miliardy korun, což je nejvíce ze všech soukromých firem v Česku.