Zoologickou zahradu v pražské Troji během letošního roku navštívilo 1 318 382 lidí, což je třetí nejvyšší číslo v její čtyřiaosmdesátileté historii. Vzhledem k tropickému létu to zahrada považuje za úspěch. "Lidé nás mají rádi a rádi k nám chodí. Z toho čísla máme radost," řekla mluvčí pražské zoo Jana Myslivečková.

Návštěvnický rekord si udržel minulý rok, kdy bránami zahrady prošlo 1,38 milionu obyvatel a návštěvníků hlavního města. Tehdy byla asi největším lákadlem Rezervace Bororo, odpočinkový a herní areál v bývalém areálu pavilonu slonů. Na druhém místě zůstává rok 2011, kdy se na zvířata přišlo podívat 1,37 milionu lidí.

Trojská zahrada se letos už podruhé umístila mezi deseti nejoblíbenějšími zoologickými zahradami na světě. Tentokrát ji v žebříčku největšího cestovatelského serveru na světě TripAdvisor patří čtvrté místo, loni skončila sedmá. "A podařilo se jí dosáhnout i řady skvělých odchovů, například gibona stříbrného, varanů smaragdových nebo sov indických," dodala mluvčí.

Posledním lákadlem trojského areálu jsou i tři vzácní lvi indičtí, kteří mají pro Česko symbolický význam. "To jsou ti lvi, které přinesli Přemyslovci do svého znaku, a kteří se posléze tedy dostali do znaku České republiky," uvedl už dříve ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek. Návštěvníci si je mohou zblízka prohlédnout v Pavilonu šelem a plazů. Do venkovního výběhu budou vypuštěni až na jaře.

Jednou z největších událostí nadcházejícího roku bude narození slůněte, které má samice Janita přivést na svět na jaře.