Staronový šéf Vězeňské služby Petr Dohnal se s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) na úterní první schůzce po Dohnalově návratu do čela sboru shodli na tom, že věznice fungují dobře.

Problémem je situace na generálním ředitelství, Dohnalovým prioritním úkolem bude její stabilizace. Dohnal zároveň na tiskové konferenci popřel informace, že by v pondělí odvolal celkem tři náměstky. Připustil ale, že do budoucna nevylučuje další dílčí změny.

"Shodli jsme se, že Vězeňská služba jako taková funguje dobře, protože základem její stability jsou jednotlivé věznice a jejich ředitelé. Stav na samotném generálním ředitelství je poněkud problematický, opakované střídání ředitelů mu pochopitelně neprospívá," uvedl ministr po zhruba hodinovém jednání. Dohnala prý požádal o uvážlivost ohledně případných personálních změn.

"Mezi mé první kroky bude patřit stabilizace generálního ředitelství," potvrdil Dohnal. "Musím říci, že ne všechny věci jsou tam v pořádku, nicméně všechny tyto věci projdou řádným auditem, řádným případným prošetřením," doplnil.

"Není pravda, že jsem rozpoutal personální čistku. Odvolal jsem pouze dva vysoké funkcionáře," řekl s tím, že nechce hovořit o podrobnostech. Jména případných nových spolupracovníků neprozradil, jen prohlásil, že chce mít kolem sebe pracovité lidi.

Náměstci Milan Brendl a Pavel Horák podle něj zůstávají ve svých funkcích. Oficiálně jsou tak odvoláni náměstek pro logistiku a IT Miroslav Honzík a ředitelka odboru investic Žaneta Vika, dále také personální ředitelka Eva Chalupná.

Není se o čem bavit, říká Pelikán

Dohnala vrátilo do funkce páteční rozhodnutí pražského městského soudu, které zrušilo jeho odvolání podepsané bývalou ministryní Helenou Válkovou (za ANO). V mezičase zastával funkci generálního ředitele Pavel Ondrášek. S ním se chce ministr sejít ve středu a "vysvětlit mu stav a technické kroky k dořešení situace".

Ondrášek už dříve uvedl, že podle něj má nyní Vězeňská služba šéfy dva, což ministr odmítá. "Na té schůzce nebude třeba něco domlouvat. Situace pana generála Ondráška vyplývá zcela automaticky ze zákona a ze soudních rozhodnutí. Já realizuji to, co mi soud uložil," konstatoval Pelikán.

Dodal, že Ondrášek bude pobírat plat generálního ředitele až do doby, než se v řádu týdnů uskuteční správní řízení, které rozhodne o tom, že do funkce šéfa bezpečnostního sboru nemohl být jmenován, protože nebyla volná.

Podle Dohnala je zatím předčasné hovořit o Ondráškově dalším zařazení. Vyzval ho prý, aby se zamyslel nad svým uplatněním v rámci Vězeňské služby.