Ministerstvo školství chce vyřešit problémy s praktickou výukou chemie na středních odborných školách a učilištích nařízením vlády, které umožní žákům nadále pracovat v laboratořích, řekla v pondělí ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Problémy přinesla novela zákona o veřejném zdraví, jež nezletilým žákům od začátku příštího roku zakazuje pracovat s většinou chemikálií nebo kahany, které se používají při cvičeních v laboratořích.

Valachová chtěla věc nejprve řešit skrze novelu školského zákona, který je nyní ve Sněmovně. "Nicméně ten terén začíná být zneklidněn s ohledem na to, že problémy nastanou už od 1. ledna. A z tohoto důvodu jsem avizovala během dneška prostřednictvím tiskové mluvčí, že jsem nalezla jiné, legislativně rychlejší řešení," uvedla ministryně.

Její návrh počítá s tím, že vláda na svém prvním lednovém zasedání schválí nařízení, které práci v laboratořích znovu umožní. I tak budou žáci nějakou dobu bez praktik. "Určitý výpadek tam bude, ale usiluji o to, aby byl řádově v týdnech, to znamená, aby nejpozději do konce ledna ta situace byla vyřešena," konstatovala Valachová.

V novele zákona o veřejném zdraví z prováděcí vyhlášky zmizel odstavec s výjimkou pro mladistvé připravující se na budoucí povolání, což ohrožuje praktickou výuku chemie. "Ve druhém ročníku nebudeme schopni odučit praktika z organické chemie. Nejde však jen o chemické obory, ale rovněž o obory zdravotnické, stavebníky, kteří mají lepidla, truhláře, automechaniky," řekl o dopadech změny nedávno předseda Asociace středních průmyslových škol ČR Jiří Zajíček.