Opozici se znovu podařilo zablokovat závěrečné čtení zákona, kterým chce vláda zavést elektronickou evidenci tržeb.
Po třech hodinách hádek se šéfové poslaneckých klubů dohodli, že zhruba v půl jedné mimořádnou schůzi přeruší do osmého ledna příštího roku. Jedním z důvodů byla i potřeba schválit navýšení počtu vojáků, kteří budou moci příští rok do zahraničních misí.
Pozice obou táborů se opět nezměnily. Vláda v čele s autorem návrhu ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) tvrdí, že zákon omezí podvody. Opozice, kterou v tomto případě vede hlavně Babišův předchůdce Miroslav Kalousek (TOP 09), oponuje, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.
On-line reportáž
Sledujeme on-line situaci na mimořádné schůzi k elektronické evidenci tržeb.
Jako první řečník se k pultíku postavil ministr financí Andrej Babiš.
Vypočítává, v čem opozice a zejména Miroslav Kalousek lžou. Na rozdíl od minulého týdne už si s sebou nepřinesl žádné rekvizity.
I tentokrát se hnutí ANO připravilo na mimořádnou schůzi. Po minulém týdnu, kdy se poslanci oblékli do triček s nápisy "Kalousku, nezdržuj!", tentokrát poukazují na to, že současní opoziční poslanci v minulosti obstrukce kritizovali.
Rekvizity hnutí ANO před dnešním pokračováním jednání o #EET #Snemovna pic.twitter.com/R4Mm1Eys2F
— Mikulas Klang (@klangm) 18. Prosinec 2015
Hnutí ANO chce na začátku příštího roku změnit jednací řád sněmovny. Čas na projednání zákonů by měl být omezený a rozdělený mezi jednotlivé poslanecké kluby, řekla místopředsedkyně hnutí Jaroslava Jermanová. ANO tak chce v budoucnu předejít obstrukcím, které například provází projednávání předlohy o zavedení elektronické evidence tržeb. Při návrhu změny pravidel pro projednávání zákonů se ANO inspirovalo v Německu.
"Každý zákon by měl nějakou dotaci, ta by byla rozdělena mezi kluby," popsala Jermanová princip takzvané strukturované debaty.
V jednacím sále zatím stále hovoří předseda občanských demokratů Petr Fiala. Kritizuje, že systém, který má podle ministra Babiše zabránit daňovým únikům, bude drahý a nemůže fungovat. "Vláda i přes stamilionové náklady neví, kolik systém přinese," tepe Fiala EET.
Na Fialův projev pak reagoval ve faktické poznámce sociální demokrat Jaroslav Foldyna: "Měli bychom si udělat jasno. Je potřeba rozsvítit, tenhle zákon je potřeba."
Ze začátku to sice vypadalo, že debata dnes bude skutečně věcná, ale jednání se potom zabrzdilo. Poslanci teď už minimálně čtvrt hodiny vystupují s faktickými poznámkami, navzájem se obviňují.
Hornochová končí na ministerstvu financí. Babiš si musí najít náměstka s hroší kůží
Část z připomínek se týkala například mobilních operátorů. Petr Fiala totiž argumentoval tím, že na venkově nemusí být pokrytí mobilním operátorem. Poslanec ANO Jiří Zlatuška mu na to opáčil, že může využít služeb zbylých dvou.
I on vypočítává nevýhody evidence tržeb.
"Neexistuje seriozní srovnávací studie, která by potvrdila vyšší výběr DPH," říká Gazdík s tím, že EET bude znamenat zátěž pro podnikatele v řádu miliard.
"Velmi špatně placení zaměstnanci finanční správy budou mít motivaci ke zneužití dat," obává se Gazdík také vedlejších rizik spojených s evidencí.
Poznámka poslance Zlatušky vyvolala u poslance ODS Radima Holečka obavu, že profesor a bývalý rektor Masarykovy univerzity je agentem Agrofertu.
Debatu o údajné reklamě na mobilní operátory vyvolal Jiří Zlatuška. Reagoval na vystoupení předsedy ODS Petra Fialy, který poukazoval na to, že kvůli pokrytí signálem nebude moct vést živnost na chalupě. Zlatuška mu doporučil, aby přešel k jednomu ze dvou dalších operátorů, kteří prý mají lepší pokrytí. Všechny tři operátory přitom jmenoval.
"Žádnou reklamu jsem nedělal," hájil se Zlatuška.
Podíval se prý na mapy Českého telekomunikačního úřadu a zjistil z nich, že dva operátoři mají u Fialy na chalupě zcela komfortní pokrytí, jen u jednoho tam může být problém se signálem. Fiala ale prohlásil, že nestojí o to, aby poslanci říkali, jaké má auto nebo jaký používá zubní kartáček, protože nechce být předmětem reklamy.
"Pan ministr tu ve své řeči otevřel takové okénko nad dopisy občanů. Dovolte mi, abych vás také s některými seznámil," říká Gazdík, který už mluví přes tři čtvrtě hodiny. A začíná číst dopisy lidí, kteří se zavedení EET obávají.
Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová například řekla, že by měl Babiš dokázat, že nebude zneužívat získaná data pro své vlastní zájmy. "Jsou to sprosté lži," rozčílilo Babiše její vystoupení.
Zdá se, že faktickými poznámkami také dnešní jednání o EET skončí. Šéfové poslaneckých klubů se dohodli, že zhruba v půl jedné mimořádnou schůzi přeruší do osmého ledna příštího roku. Poslanci se tak dohodli kvůli tomu, že potřebují schválit navýšení počtu vojáků, kteří budou moct příští rok do zahraničních misí.
Přestože se zdálo, že přerušení schůze bude hračkou, vystoupil proti dohodě šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. "Se mnou nikdo nic nedohodl," ohradil se.
Komunistický poslanec Vladimír Koníček pak namítl, že 8. ledna je poslanecký týden a schůze by měla pokračovat v týdnu vyhrazeném pro jednání dolní komory. Nakonec ale hlasování dopadlo podle plánu a zákonodárci se k evidenci tržeb vrátí na začátku ledna.
Takto se na sociální síti Twitter vyjádřila k dnešní mimořádné schůzi strana ODS.
Zájmy živnostníků uhájeny, #eet neschváleno. Pokračování 8. 1. 2016
— ODS (@ODScz) 18. Prosinec 2015
"Jsem znechucený," prohlásil po jednání ministr financí Andrej Babiš. Podle něj debata, kterou opozice vede, není konkrétní a jde spíše o demagogii.
"Jsme jedni z posledních, kteří evidenci tržeb nemají. Buď má někdo registrační pokladny, anebo evidenci tržeb. Což znamená, že stávající pokladna se jen napojí na finanční správu. Pro lidi to nebude znamenat vůbec nic," komentoval jednání Babiš.
Přestože už byla mimořádná schůze přerušena, vrací se k ní ještě šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.
Podle něj se ve sněmovně v poslední době porušují všechna možná pravidla. Stejně jako Stanjura podotkl, že ani s ním nebylo přerušení mimořádné schůze do 8. ledna dohodnuto.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist