| Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Prezident Miloš Zeman podepíše pařížskou dohodu o klimatu. K dokumentu je však na rozdíl od jiných politiků skeptický. Podle Zemana nejde o závazný dokument, ale spíše o deklaraci dobrých úmyslů.

Účastníci klimatické konference OSN našli po dlouhých jednáních shodu na udržení globálního oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Míru oteplování chtějí udržet co nejblíže k 1,5 stupně Celsia na konci století. Pařížská dohoda od roku 2020 nahradí Kjótský protokol.

Dohodu v Česku musí ratifikovat parlament a proces završí podpis prezidenta. "Na rozdíl od některých jásajících politiků mám pocit, že jde spíše o deklaratorní než reálný text," uvedl ve čtvrtek Zeman.

Prezidenta k tomu vede spor o dvě anglická slova závěrečného dokumentu, kdy se rozhodovalo, jestli v textu bude uvedeno "musí být", nebo "může být". Podle Zemana zvítězila druhá varianta, kterou považuje za vágní. "Jinými slovy ten dokument je de facto nezávazný," doplnil Zeman.

Dohodu přivítala česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka ji označil za historický moment. Konferenci naopak zkritizoval bývalý prezident Václav Klaus, podle kterého byla zbytečná a mířila na falešné cíle. Její závěry považuje za evidentní hloupost a má hrůzu z toho, že budou skutečně naplňovány. "Tento dokument podepíši, ale současně s lehkým skepticismem, protože ho považuji spíše za deklaraci dobrých úmyslů," uvedl Zeman.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Závěry konference počítají mimo jiné s tím, že rozvinuté státy budou po roce 2020 pomáhat zemím rozvojovým se zvládáním klimatických změn nejméně částkou sto miliard dolarů ročně. Do deseti let by přitom měla být dohodnuta nová, vyšší částka.

Nová klimatická dohoda, která má nahradit Kjótský protokol, byla schválena v podvečer 12. prosince zástupci 196 zemí OSN. Cílem této dohody je snaha snížit produkci skleníkových plynů, udržet oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Dohoda také zavazuje k miliardovým investicím na pomoc rozvojovým zemím a každých pět let by měla procházet revizí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist