Výroky prezidenta Miloše Zemana, v nichž zpochybnil sankce Evropské unie proti Rusku za jeho anexi Krymu, nejsou podle Senátu protiústavní. Petice, která v této souvislosti podezírala hlavu státu z velezrady, je proto nedůvodná, rozhodli ve čtvrtek senátoři.

K hlasování o výzvě, aby Zeman jako hlava státu byl ve svých vyjádřeních zdrženlivější, neohrožoval jimi spojenecké závazky ČR a nerozděloval společnost, se ale horní komora nedostala. Řada levicových senátorů totiž opustila jednací sál, čímž hlasování znemožnila.

Výzvu chtěli prosadit pravicoví senátoři, kteří připomínali také Zemanův odmítavý postoj ke jmenování některých profesorů nebo kritické výroky k islámu a prezidentovu přítomnost na demonstraci 17. listopadu po boku předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky, jenž byl za své výroky obviněn z podněcování k nenávisti vůči muslimům.

Poukázali na to jak senátor Jiří Šesták z klubu Starostů, tak mluvčí petentů Michal Majzner, který naznačil podobu s výroky představitelů ze 30. let minulého století vůči židovskému náboženství.

Sklidili za to kritiku od místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD). "Tihle lidé mluví o fašismu a sami se jako fašisté chovají," prohlásil Škromach. Klíčové je pro něj to, že petice je nedůvodná. "Všechny ty řeči kolem vnímám jako součást dlouhodobé štvavé kampaně, která tuhle zemi systematicky a účelově rozděluje," dodal ve shodě s předsedou Strany práv občanů Janem Velebou.

Předmětem petice byly loňské Zemanovy výroky, v nichž se vyslovil proti sankcím EU vůči Rusku. Podle organizátorů petice tím zadal důvodné podezření, že jedná spíše "v zájmu režimu Vladimira Putina než v zájmu České republiky a jejích spojenců".

Zemanovi kritici poukazovali i na jeho zpochybňování ruské účasti v bojích na východě Ukrajiny. Připomenuli také jeho výroky o možnosti "vyhladovění" Senátu, tedy o zrušení jeho financování, jehož důsledkem by mohl být zánik horní komory parlamentu.

"Žádný z předmětných výroků samostatně ani jejich souhrn nepředstavují ústavní delikt. Jde o výroky bez doložitelných dopadů na svrchovanost a celistvost republiky, jakož i na její demokratický řád," shodly se v návrhu přijatého usnesení horní komory její petiční výbor a ústavní komise.

Také ústavní experti označili Zemanovy napadené výroky za prezentaci jeho politických názorů nebo za hodnotící soudy, které není možné považovat za "hrubé porušení ústavního pořádku".

Projednáním petice prosincová schůze Senátu skončila. K další se senátoři sejdou v lednu.