Ministerstvo zdravotnictví založí fond na podporu otevírání nových praxí praktických lékařů v regionech, kde hrozí jejich nedostatek. Spolupracovat v tom bude s kraji, řekl ve čtvrtek ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) po jednání se zástupci praktiků, krajů a zdravotních pojišťoven.

Praktiků je podle něj nyní v Česku dost a také jich dostatek absolvuje atestace. Chystaná opatření ale mají část lékařů přesměrovat z velkých měst s nadbytkem lékařů tam, kde by mohli chybět.

"Domluvili jsme se na opatřeních, která by nám měla pomoct směřovat mladé lékaře do oblastí, kde to nejvíc potřebujeme," řekl ministr. Chystaný fond by měl být podle něho ve výši několika milionů korun. Němeček chce zapojit i Asociaci krajů, která by mohla dávat granty na rozjezd praxí na "zelené louce" v regionech, kde nedostatek praktiků hrozí.

Zdravotní pojišťovny by už neměly uzavírat smlouvy s dalšími praxemi ve velkých aglomeracích, jako je Praha či Brno, kde je dostatek praktických lékařů. Smlouvy by jim naopak měly nabízet v regionech, kde jsou další lékaři potřeba.

Úhradová vyhláška na rok 2016 také umožňuje bonifikaci v místech, kde lékař chybí a ve výběrovém řízení se nenašel opakovaně dvakrát po sobě nikdo, kdo by si chtěl praxi otevřít. Zdravotní pojišťovna může lékaři, který si praxi otevře, navýšit platby až na 1,3násobek běžné úhrady.

Ministerstvo zdravotnictví bude vypisovat rezidenční místa pro obor praktického lékařství a podpoří tato místa finančně, doplnil Němeček. Chce také prověřit, zda zákony umožňují vázat dotace na vzdělávání pro lékaře na konkrétní kraj, kde by lékař po atestaci musel daný počet let pracovat.

Do budoucna chce ministr dosáhnout rozšíření kompetencí praktických lékařů, což předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák uvítal. "Doufejme, že nezůstane jen u slov," poznamenal.

Za důležité považuje šéf praktiků i to, aby lékaři v atestačním vzdělávání nemuseli v nemocnicích platit za vzdělávání neúměrné částky, což se nyní někde děje.

Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek doplnil, že zajištění dostatečného počtu praktických lékařů budou kraje řešit ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek dodal, že jsou připraveni plnit kroky pro dostupnou a kvalitní péči. Připomněl už běžící program "malá praxe", kdy pojišťovna hradí práci lékaři v místech s malou klientelou. Novinkou pak je bonifikace pro lékaře, který si otevře praxi tam, kde dvakrát bylo výběrové řízení neúspěšné.

Praktičtí lékaři mají od zdravotní pojišťovny placený paušál za každého pacienta a k tomu úhrady za jednotlivé výkony. Průměrná ordinace lékaře pro dospělé si za rok vydělá kolem dvou milionů korun, bonifikace by tak znamenala zvýšení příjmu o 600 tisíc korun ročně. U praktických lékařů pro děti a dorost by měla bonifikace činit asi 550 tisíc korun.