Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokuty v souhrnné výši 100 tisíc korun za zakázky ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na systém monitorující čerpání evropských dotací. Rozhodnutí zatím nejsou pravomocná, ministerstvo se proti nim odvolalo. Ve čtvrtek to potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Ministerstvo podle své mluvčí nechce výsledek odvolacího řízení předjímat. Pokud by se ale potvrdilo, že šlo o správní delikt, hodlá úřad proti viníkovi postupovat podle platných zákonů. Na případ upozornil server Neovlivní.cz.

Podle serveru ÚOHS potvrdil pochybnosti, které se kolem miliardového monitorovacího systému vznášejí. Hodnocení jednotlivých nabídek v soutěži bylo údajně v rozporu se zásadou transparentnosti a nadto je nepřezkoumatelné, tudíž nelze říct, že byl vybrán nejlepší uchazeč. Server dále uvedl, že jeden z parametrů soutěže byl ušit na míru výherci, nikdo jiný jej splnit nemohl.

"Pokud hodnocení nabídek trpí takovou mírou netransparentnosti, jedná se o závažné porušení zákona, neboť postup zadavatele při hodnocení nabídek vylučuje jeho přezkum," konstatoval ÚOHS v rozhodnutí.

ÚOHS se zabýval dvěma částmi zakázky s názvy "HW a SW vybavení pro zálohové pracoviště Aplikace MS 2014" a "Pořízení Aplikace MS2014+ a zajištění jejího provozu". V obou případech uložil pokutu 50 tisíc korun. "Ministerstvo podalo proti rozhodnutím rozklady, které jsou nyní předmětem probíhajících druhostupňových řízení," uvedl Švanda.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podání rozkladu potvrdila také mluvčí MMR Veronika Vároši. Podle ní je předjímání výsledku rozhodnutí antimonopolního úřadu v tuto chvíli velmi předčasné. "Pokud by v budoucnu skutečně bylo pravomocně rozhodnuto o správním deliktu, jež by byl způsoben, případně zapříčiněn nezákonným konáním nebo opomenutím odpovědné osoby, pak by vůči této bylo ze strany MMR postupováno v souladu s právními předpisy," uvedla mluvčí.

Server Neovlivní.cz ve čtvrtek uvedl, že výběrová řízení padají na hlavu výběrové komise z roku 2012, v níž byli zastoupeni dnešní významní úředníci státní správy spojovaní s ČSSD a ANO. Šéfem komise byl Jan Sixta, současný tajemník ministerstva financí, kterého si vybral Andrej Babiš. V komisi působili také Jiří Nováček, který je teď náměstkem na vnitru, či Daniel Braun, dnešní vedoucí kabinetu eurokomisařky Věry Jourové.

Podpis jedné ze zakázek už ale spadá do éry ministryně Karly Šlechtové, která doposud výhrady vůči výběrovému řízení striktně odmítala. Dostala se kvůli tomu v minulosti do ostrého konfliktu s auditory ministerstva financí v čele s Lukášem Wagenknechtem.