Českého europoslance Miloslava Ransdorfa a tři Slováky zadržené v curyšské bance považuje švýcarská justice za obviněné. Žalobci vedou trestní řízení kvůli majetkovým deliktům, oznámila mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová. Jeden člověk je podle jejích slov pořád ve vazbě.

Obecně státní zastupitelství ve Švýcarsku zahajují trestní řízení poté, co od policie obdrží spis. Z podezřelých se stávají obvinění ve chvíli, kdy se zahájí trestní řízení - není potřeba nijak "formálně" samotné obvinění oznámit.

Že Švýcaři Ransdorfa obvinili, tvrdila média už v pondělí. V úterý dopoledne to však Bouvardová popřela s tím, že šlo akorát o nedorozumění. Český a švýcarský právní systém se totiž liší v použití některých pojmů.

Europoslanec Ransdorf musel zároveň v úterý vysvětlovat vedení KSČM, proč ho v pátek zatkla švýcarská policie. Po zhruba hodinovém jednání oznámil šéf strany Vojtěch Filip, že podle jeho názoru Ransdorf doložil důkazy, které vyvrací, že by se dopustil něčeho nelegálního.

Na tiskové konferenci po jednání Ransdorf prohlásil, že žádnému podvodníkovi nenaletěl, jak v pondělí naznačil mimo jiné prezident Zeman. Komunistický europoslanec se naopak domnívá, že se kdosi pokouší o jeho diskreditaci, protože prý "někomu šlápl na kuří oko".

Švýcarská policie Ransdorfa zadržela v curyšské bance spolu se třemi Slováky. Následně je vyslýchala kvůli podezření z finančního podvodu. Sám Ransdorf po návratu do Česka uvedl, že nechtěl ve švýcarské bance vybírat peníze, chtěl prý jen informace k dědictví po občance Švýcarské konfederace, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan.

"Než jsem do Švýcarska jel, tak jsem měl možnost seznámit se s dokumenty, které prokazovaly, že opravdu to dědictví je reálná záležitost," řekl Ransdorf.

Podle místopředsedkyně KSČM Miloslavy Vostré kauza pro stranu úterní schůzkou s Ransdorfem končí a nebude ji dál komentovat. "Pevně věříme, že kroky, které kolega Ransdorf podnikne, povedou k vysvětlení celé situace a k jeho očištění," doplnila Vostrá.

Sám Ransdorf se chce podle svých slov obrátit na právníky, aby "očistil své jméno".

"Kauza je medializovaná a poškozuje nejen mne, ale i Evropský parlament, Českou republiku a i politickou stranu, za kterou jsem byl zvolen. Nelze tolerovat, aby se šířily informace, které neodpovídají pravdě," řekl komunistický europoslanec. Chce se prý také obrátit na slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který o podrobnostech zadržení informoval veřejnost už na začátku kauzy.

Ransdorf si také postěžoval na to, že mu představitelé KSČM nevyjadřují dostatečnou podporu. "Místo toho začínají zdůrazňovat, že jsem europoslancem de facto proti jejich vůli, že mám vyvodit odpovědnost z celé kauzy," poznamenal.

Vypovídá podle vás kauza europoslance Ransdorfa něco o tom, co jsou vlastně dnešní komunisté zač?

Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
O dnešní komunistické straně to nevypovídá nic, pan Ransdorf je sólo jezdec. A komunistické straně to vůbec neublíží, stejně jako jí neublížily léta...
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
O KSČM to extra nevypovídá. Ačkoli nemám dostatečné informace, získal jsem dojem, že něco to naznačuje o panu Ransdorfovi. Zřejmě byl postižen tím, čemu...
František Fuka
František Fuka
publicista
Zatím (úterý odpoledne) nemám dostatek informací o tom, co se přesně stalo, takže mohu jen obecně konstatovat, že Ransdorf je prostě Ransdorf a můj...