Policie odložila případ údajně předražených smluv na provozování letecké záchranné služby, ve kterém figuroval bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Jeho vinu se kriminalistům nepodařilo prokázat, uvedla v pondělí Česká televize (ČT).

Policie před více než dvěma lety Julínka obvinila z toho, že uzavřením nevýhodných smluv připravil stát o 792 milionů korun.

Usnesení o trestním stíhání exministra zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství už v létě 2013. Vyšetřovatelé podle něj neshromáždili dostatek důkazů, a museli se tak případem zabývat znovu. Nyní prověřování definitivně ukončili.

"K této věci mohu uvést, že policejní orgán skutečně vydal usnesení o odložení věci," řekl ČT mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Julínek v roce 2008 podepsal smlouvu, podle níž mají osm z deseti stanovišť vrtulníkové záchranné služby obsluhovat od ledna 2009 do konce roku 2016 soukromé firmy Alfa-Helicopter a DAS.

Policie tvrdila, že tak politik způsobil státu škodu 792 milionů korun. Státní subjekty, tedy policie či armáda, by podle kriminalistů tuto službu provozovaly mnohem levněji. Julínek obvinění považoval za nesmyslné.