Díky společné evropské měně se hrubý domácí produkt Slovenska mezi lety 2006 a 2011 zvýšil o deset procent, shrnul jednu z hlavních tezí své přednášky na Vysoké škole ekonomické slovenský ministr financí Peter Kažimír v rozhovoru pro HN. Kažimír ve středu studentům také řekl, že po přijetí eura slovenská ekonomika rostla více, než byl průměr zemí mimo eurozónu.
"Pro nás je to úspěšný příběh, výnosy ze vstupu do eurozóny převýšily jeho náklady," řekl Kažimír, odmítl ale v tomto směru cokoliv radit nebo doporučovat českým politikům. "Mohu jen říci, že Česko je stejně jako Slovensko proexportní ekonomikou, a my jsme na tom vydělali," uvedl. Domnívá se však, že nyní lze nejspíš jen vyčkávat, jak se bude eurozóna vyvíjet.
Pozitivní efekty na slovenskou ekonomiku se podle Kažimíra začaly projevovat už v době přípravy na přijetí eura. Jednou z podmínek byl vstup do Evropského mechanismu směnných kurzů, ke kterému došlo přesně před deseti lety. Tím začala povinnost nejméně dva roky udržovat stabilní kurz měny vůči euru, s kolísáním v rozmezí nanejvýš 15 procent.
Eurem začali Slováci platit v roce 2009 a odhodlání dodržet slíbený termín bylo podle ministra šťastné rozhodnutí, které přirovnává k "zastižení posledního vlaku". Dva roky předtím vstoupilo do eurozóny Slovinsko, kde se tento krok projevil nečekaně vysokou inflací. Domácí i zahraniční hlasy tehdy nabádaly Slováky k opatrnosti a odkladu přijetí společné měny.
Podle ministra by ovšem jejich vyslyšení znamenalo plný dopad světové finanční krize na slovenskou ekonomiku, její neschopnost plnit předepsaná kritéria a odklad eura nejméně do dneška. Po tu dobu by země neměla konkurenční výhodu, díky níž získala různé zahraniční investice, které by jinak mířily spíše do ČR nebo do Polska.
Do Prahy přijel ministr Kažimír pár dní po schválení státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem v přepočtu asi 42 miliard korun. Podle něj se v roce 2017 deficit prudce sníží a o rok později bude slovenský rozpočet vyrovnaný. Tento ekonomický cíl mohou kromě vnějších faktorů ovlivnit také výsledky parlamentních voleb, které Slováky čekají v březnu. Zatím je však favoritem voleb vládnoucí strana Smer, jejímž místopředsedou je Kažimír.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist