Po vstupu do šanghajské nemocnice Šu-kuang, zvenčí moderní budovy se skleněnou fasádou, zaujmou dlouhé fronty u desítek okýnek s nápisem "registrace a pokladna". Tady se nevybírají symbolické regulační poplatky – pacienti musí nekompromisně v hotovosti zaplatit celé náklady za léčbu a až pak je zpětně vymáhají po své pojišťovně, pokud samozřejmě zdravotní pojištění vůbec mají. Jde prý o skvělé regulační opatření proti nadužívání péče.
Šu-kuang je prestižní nemocnice, ve městě patří k nejlepším, a je tudíž spíše pro bohatší lidi. V úterý ráno si ji během své návštěvy Číny přišel prohlédnout premiér Bohuslav Sobotka s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem.
Ne že by tito dva sociální demokraté chtěli okopírovat "kapitalistický" model placení za zdravotní péči, prohlíželi si jen oddělení s tradiční čínskou medicínou. Tahle nemocnice totiž už roky spolupracuje s fakultní nemocnicí v Hradci Králové a po rozjezdu s malou ambulancí tam teď chce za 250 milionů korun postavit novou, samostatnou kliniku.
Podle ředitele královéhradecké nemocnice Romana Prymuly peníze na výstavbu pavilonu v hodnotě 10 milionů eur poskytne šanghajská společnost CEFC, která již v Česku oznámila i jiné významné investice – koupila třeba fotbalovou Slavii.
"Ve vaší západní medicíně máte více syntetických léčiv, zatímco naše čínská medicína sází na přírodní produkty a přírodní cesty. Ty přitom mají stejnou, protizánětlivou funkci jako antibiotika u vás," říkal premiérovi ředitel šanghajské nemocnice, profesor Čou Chua.
Při samotné prohlídce – dopředu naplánované a zorganizované – viděl Bohuslav Sobotka jen několik ordinací. V každé byl nachystaný pacient, s nímž si povídal vstřícný lékař. Jinde viděl klasickou masáž, baňky, akupunkturu a na oddělení také mastičky z bylinek. Vrcholem prohlídky byla návštěva jedné pacientky, která chválila léčbu i plazmovou televizi na svém pokoji.
"Tady je tradiční čínská medicína považována za národní poklad, za legitimní vědeckou disciplínu a těší se široké podpoře odborné i laické veřejnosti. Pro nás může být její využití vhodným doplňkovým nástrojem k léčení a zmírnění obtíží pacientů u některých diagnóz," řekl premiér Sobotka. Reagoval tak i na výhrady České lékařské komory, která celý záměr kritizuje.
Královéhradecká nemocnice chce provádět výzkum tradiční čínské medicíny zejména u chronických nemocí, migrén, neplodnosti nebo zánětů. "Dosavadní ambulance už nestačí zájmu lidí," řekl šéf nemocnice Prymula. I on coby epidemiolog "prodal" Číně své západní know-how. Česká vakcinologická společnost, jejímž je předsedou, bude v šanghajské oblasti radit s očkovacími plány.
Šanghajská nemocnice Shuguang. Tady se platí nikoliv 30 Kč poplatek, ale vše. Až zpětně to žádáte po pojišťovně pic.twitter.com/eRVjTooxWC
— Václav Dolejší (@VacDol) 24. Listopad 2015
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist