Společnost Lukoil Aviation Czech nezaplatí státu pokutu přes 27,5 milionu korun. Likvidátor Lukoilu Tomáš Rychlý Správě státních hmotných rezerv (SSHR) oznámil, že její pohledávku neuznává. Informoval o tom tabletový týdeník Dotyk.

Peníze se týkají smlouvy na obměnu zásob leteckého petroleje, o platbě rozhodl v červnu soud. Ve firmě figuroval poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. Firma je od konce června v likvidaci.

Informaci týdeníku potvrdil také předseda SSHR Pavel Švagr. "Likvidátor pohledávku neuznává, přestože o ní letos v červnu rozhodl soud. Požádáme proto o její vymáhání Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," řekl týdeníku šéf správy.

Spor začal v roce 2009, kdy Správa státních hmotných rezerv uzavřela s Lukoilem smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma podle žaloby odebrala petrolej za 275,6 milionu korun, vrátila ale necelou polovinu. Správa proto Lukoilu uložila pokutu, jejíž uhrazení firma odmítla.

Zeman řekl dříve v rozhovoru, že chce počkat, jak soudní spor mezi státem a společností Lukoil dopadne. Teprve poté se prý rozhodne, jestli Nejedlý zůstane mezi jeho poradci. Nejedlý je také místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla Zemanovo jméno.

V den prvoinstančního rozsudku, tedy 17. června, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že Zeman se k věci nebude vyjadřovat do doby, než bude vynesen pravomocný rozsudek. Stejně odpověděl na otázku, zda prezident záležitost považuje za problém.