Pokutu 60 000 korun zaplatí Liberec za dělení zakázek, které souvisely s přípravou na mistrovství světa v lyžování v roce 2009. Původně vyměřená sankce přitom byla pět milionů korun. Proti novému rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se Liberec odvolávat nebude. V pátek to řekl náměstek primátora pro ekonomiku Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Podle mluvčího ÚOHS Martina Švandy bylo ve většině bodů řízení zastaveno, neboť nebylo shledáno porušení zákona. "Uložena byla sankce ve výši 60 000 korun za neoprávněné využití jednacího řízení bez uveřejnění ve veřejné zakázce Parkoviště Ještědská - dodatečné práce. Rozhodnutí je dosud nepravomocné," uvedl Švanda.

Radnice podávat rozklad nebude. "Na radě jsme odsouhlasili, že zaplatíme a nebudeme se dále soudit," uvedl Korytář.

Případ se týkal údajných pochybení u 25 zakázek souvisejících s budováním sportovního areálu na Ještědu. Zakázky za téměř 700 milionů Kč získaly Strabag, Syner, oaza-net, Eurovia CS, Regionální stavební a ELPROINVEST. Za to mu úřad udělil pětimilionovou pokutu.

Proti původnímu verdiktu se Liberec odvolal. V novém projednání případu zjistil antimonopolní úřad jediné pochybení. Liberec pokutu dostal za chyby při rekonstrukci Ještědské ulice. "ÚOHS došel k závěru, že dodatečné stavební práce nevznikly v důsledku okolností, které nemohl Liberec předvídat," uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová.

ÚOHS vedl s městem v minulosti kvůli zakázkám pro mistrovství světa v klasickém lyžování sedm řízení. Pochybení původně našel v šesti z nich. Dohromady šlo o 72 zakázek a celková pokuta byla 6,55 milionu korun. Soud však většinu pokut zrušil a některé případy se tak vrátily na ÚOHS. V nových projednáních se Liberci daří uspět.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Letos úřad už zrušil milionovou pokutu, kterou původně udělil za údajné dělení zakázek pří výstavbě běžeckého areálu ve Vesci. Bez sankcí vyvázlo město i u zakázek na vybudování metropolitní sítě z roku 2007. Původně udělená pokuta byla 300 000 korun.

"Jsem rád, že se řízení postupně ukončují a nejsou nám udílené pokuty," uvedl již dříve liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO). Liberec zatím zaplatil pokutu 50 000 korun za nezákonné dělení zakázky na technický dozor související se stavebními pracemi.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal 165 milionů. Organizační výbor hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun, šampionát ale zejména kvůli nízké návštěvnosti skončil s dluhy.