Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se v pondělí na Pražském hradě dostal do nečekaných potíží, když ho ochranka odmítla pustit do areálu, protože se v něm konalo Čínské investiční fórum.

Herman, který o události informoval ve středu na Twitteru, šel v pondělí na koncert do katedrály svatého Víta, čekalo ho i setkání s bavorským protějškem. Hrad o události žádné informace nemá.

"U Brány gigantů nebyl pan ministr do areálu Hradu vpuštěn zástupcem ochranky s tím, že z bezpečnostních důvodů není možno projít nádvořími a je třeba čekat na doprovod, který ho ke katedrále svatého Víta provede," uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

"Daniel Herman se chvíli snažil ochrance vysvětlit, že je členem vlády této země a spěchá za pracovními povinnostmi; na tak chabý argument však ozbrojenec nereagoval," dodala.

Na neústupnosti strážných prý nezměnilo nic ani to, že se měl Herman sejít s bavorským ministrem kultury a školství Ludwigem Spaenlem.

"Daniel Herman sice chápe fakt, že ministry se to na Hradě jen hemží, zatímco čínských investorů je zde jako šafránu, přesto mu připadá poněkud nestandardní, že hosté, pozvaní na koncert, nemají volný přístup na hrad českých králů z důvodu konání čínského byznys fóra," tlumočila ve středu Cigánková postoj ministra. Herman se prý bezpečnostním rizikem být necítí.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

S Hradem však prý Herman, který nakonec koncert stihl, věc řešit nehodlá.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ve středu napsal, že žádné informace k této konkrétní události nemá. "Pokud se koná na Hradě větší akce, je logicky například krátkodobě omezen vstup na některé nádvoří nebo jeho část," uvedl.

V případě Čínského investičního fóra měli organizátoři k dispozici i vlastní pořadatelskou službu, podotkl také.