Předsedkyně pražského hnutí ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová rezignovala na funkce v městských firmách Prahy. Uvedla to v tiskovém prohlášení. Odejde z představenstva Pražské teplárenské a dozorčí rady PRE. V poslední době čelila kritice, že od městských firem inkasuje statisíce korun měsíčně. Už dříve média informovala o platbách státních firem její právnické firmě za poradenské služby.

"Nechci, aby mé členství ve statutárních orgánech těchto společností sloužilo k dehonestační kampani, která je účelově vedena výhradně proti mé osobě, i když ve statutárních orgánech těchto společností zasedají i další zástupci koalice," uvedla v prohlášení Kleslová. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš její odchod přivítal a řekl, že by z městských firem měli odejít i ostatní radní.

Podle informací, které ve středu zveřejnili Piráti, platí Pražská energetika a Pražská teplárenská vlastněné hlavním městem Kleslové 360 tisíc korun měsíčně.

Kleslová řekla, že od obou firem měsíčně inkasuje 97 tisíc korun. Kleslová pracovala také pro státní firmy jako ČEZ, České dráhy nebo Správa železniční dopravní cesty, smlouvy s nimi ale už skončily.

Kleslová vyzvala zástupce Trojkoalice, aby následovali její kroky a rezignovali na své funkce.

"Vzhledem k tomu, že zástupci Trojkoalice souhlasili se zařazením bodu projednávání mé účasti ve statutárních orgánech společností s majetkovou účastí města na program dnešního zasedání ZHMP, vyzývám je, aby rezignovali na svoje funkce stejně jako já, a prokázali tak v praxi svůj postoj k účasti politiků ve statutárních orgánech firem," řekla Kleslová.

Působením Kleslové v městských firmách se mělo ve čtvrtek zabývat zastupitelstvo hlavního města. K bodu programu se ale nedostalo, v noci zastupitelé odvolali čtyři z 11 radních a jednání nakonec přerušili do 5. listopadu, kdy by měli pokračovat i jednáním o Kleslové.

Kleslová byla podle prohlášení zastupitelů České pirátské strany důvodem, proč podpořili odvolání radního pro majetek Michala Haška (ANO). "Radní Hašek je označován za spojence Radmily Kleslové a paní Kleslovou dosadil do funkcí v městských firmách," uvedli piráti.

Kritizovali také další odvolanou radní, Hanu Novákovou (ČSSD), za to, že do městské firmy nominovala svého syna.

V dozorčích radách pražských městských firem sedí také 27 ze 65 magistrátních zastupitelů. Nejvíce zástupců v nich má hnutí ANO, a to 14 ze 17. Po třech je z TOP 09 a Trojkoalice.

Podle analýzy pirátů je u 98 ze 116 členů dozorčích rad 28 obchodních společností, na jejichž obsazení má vliv rada, možné dohledat vazbu na konkrétní politickou stranu. Členství v dozorčích radách je v některých firmách placené.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Praha má majetkové podíly ve více než třech desítkách společností.

Stoprocentně vlastní například Dopravní podnik hlavního města Prahy, Pražskou plynárenskou Holding, Pražskou vodohospodářskou společnost, Technickou správu komunikací, společnosti Obecní dům, Kolektory Praha, Rozvojové projekty Praha a Trade Centre Praha, která spravuje některé pražské nemovitosti včetně pražských náplavek.

Většinové podíly má hlavní město také v Pražských službách, Úpravně vody Želivka nebo Pražské energetice Holding, menšinové pak ve společnosti Kongresové centrum a PVA.